Stále častejšie extrémne prejavy počasia ako záplavy či suchá sú varovaním pred tým, čo môže prísť v dôsledku zmeny klímy. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) je vodný cyklus našej planéty je sále menej predvídateľný
Podľa WMO bol minulý rok v riekach najnižší prietok za posledných 30 rokov, zatiaľ čo ľadovce zaznamenali najväčší úbytok hmoty za posledných 50 rokov. Okrem toho došlo k mnohým povodniam po celom svete.
Vedci tvrdia, že ničivé povodne, ktoré zasiahli región strednej Európy, teda Česko, Slovensko, Poľsko a Rakúsku, boli oveľa horšie práve kvôli klimatickej zmene, ako by mohli byť bez nej.
Panel organizácie World Weather Attribution (WWA) konštatoval, že nedávna štvordňová daždivá epizóda, ktorá sa u nás vyskytla bola pre našu oblasť rekordná. Vďaka dobrej predpovedi sa aspoň niektoré oblasti dokázali na veľkú vodu lepšie pripraviť a zrejme zabrániť väčším stratám na životoch.
Experti z WWA urobili porovnanie, aby určili, akú veľkú úlohu zohrala pri extrémnom počasí zmena klímy. Zrážkové úhrny spôsobené tlakovou nižšie Boris sú podľa nich stále vzácne a za súčasných podmienok hrozia raz za 100 až 300 rokov. To platí za situácie, keď sa kvôli skleníkovým plynom oteplilo o 1,3 °C.
Pokiaľ oteplenie dosiahne rovných 2 °C, podobné epizódy budú o 5 % intenzívnejšie a o celých 50 % častejšie, varovali vedci. Hrozí pritom, že pokiaľ ľudstvo nepodnikne proti globálnemu otepľovaniu razantné kroky, zvýši sa teplota dokonca až o 3 °C do konca storočia.
Extrémne počasie tohto roku bolo spôsobené ako prirodzenými klimatickými javmi, ako sú La Niña a El Niño, tak aj klimatickými zmenami vyvolanými ľudskou činnosťou. Uplynulý rok bol podľa meraní najteplejší v doterajšej histórii.
„Teplejšia atmosféra zadržuje viac vlhkosti, čo vedie k silnejším dažďom. Rýchlejšie vyparovanie a vysychanie pôdy naopak zhoršuje suchá,“ uviedla generálna tajomníčka WMO Celeste Saulová.
Tohtoročné leto na severnej pologuli navyše bolo vôbec najteplejšie v histórii merania a prekonalo rekord, ktorý držala minuloročná letná sezóna. Súčasne rastie pravdepodobnosť, že rok 2024 bude najteplejším rokom v dejinách, uviedla Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus.
Od septembra 2023 do augusta 2024 bola priemerná globálna teplota podľa služby Copernicus až o 1,64 °C vyššia ako priemer z predindustriálnej éry, čo je referenčná hranica pre obmedzenie najhorších dopadov klimatických zmien.