Pred nami je posledná marcová sobota, ktorá je zároveň sviatočná - rímskokatolícki veriaci slávia Bielu sobotu. Veľká noc sa označuje za sviatky jari, ale dnes nás zrejme čaká letný deň. Teploty vystúpia poriadne vysoko. Okrem toho počasie u nás ovplyvní aj saharský prach.
Počasie na našom území bude ovplyvňovať dvojica tlakových útvarov - rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou a priľahlým oceánom a tlaková výš so stredom nad Čiernym morom.
Práve medzi nimi bude do karpatskej oblasti prúdiť od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Čo nás teda konkrétne čaká?
V sobotu bude prevládať jasná až polojasná obloha. Len miestami sa vyskytne zväčšená oblačnosť.
Ráno treba počítať s ojedinelými hmlami alebo nízkou oblačnosťou. Na cestách tak jazdite opatrne.
Prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu k nám okrem vysokých teplôt prinesie aj pozdrav zo Sahary v podobe prachu. Pozorovať ho budeme môcť najmä pri východe či západe slnka, ktoré bude mať špecifický odtieň - oranžový až hnedý.
Okrem toho sa saharský prach môže prejaviť aj na vysokej oblačnosti, ktorá môže byť vďaka nemu výraznejšia. Podľa predpovedných modelov musíme s prachom počítať až do utorkového poludnia.
Maximálna denná teplota dnes vystúpi na +20 °C až +25 °C. Prekonáme tak hranicu letného dňa.
V meteorológii sa za letný deň považuje deň (resp. 24 hodín), počas ktorého maximálna teplota vzduchu dosiahne 25 °C a viac.
Počet letných dní sa líši podľa regiónu a nadmorskej výšky. V južných oblastiach Slovenska a v kotlinách južnej polovice do 350 m n. m. je priemerný počet letných dní nad 50. Napríklad v Hurbanove je to v priemere 74 dní, v Lučenci 78, v Sliači 68 a v Trebišove 68. V polohách okolo 1000 m n. m. sa za rok vyskytne v priemere 5 až 10 letných dní. Vo výškach nad 1800 m n. m. sa letné dni v priemere už nevyskytujú.
Najskorší prvý výskyt letného dňa v Hurbanove (v období 1901-2015) bol 21. marca 1974 a najneskorší 12. júna 1933. Najneskorší výskyt letného dňa na Slovensku bol zaznamenaný v Hurbanove 31. októbra 2001, v Kráľovej pri Senci 27. októbra 2019 a v Žihárci 25. októbra 1999.
Idylku pekného dňa bude kaziť vietor. Bude fúkať od juhovýchodu až juhu s rýchlosťou 3 až 10 m/s.
Na západe a severe však bude silnejší. Ojedinele okolo 12 m/s, pričom v nárazoch môže dosiahnuť až rýchlosť 18 m/s (65 km/h).
Pozor aj na horách. Vo vysokých polohách sa očakáva búrlivý vietor až víchrica.
Veriaci budú ešte Veľkú noc sláviť ďalších 7 týždňov. Ostatným sa sviatky končia v pondelok. Už v priebehu Veľkonočnej nedele sa na našom území môžu vyskytovať búrky. Vo Veľkonočný pondelok bude situácia podobná.
Podrobnejšie informácie o tom, ako búrky ukončia Veľkú noc sme vám priniesli v tomto článku.