Kapoty áut sa s príchodom nového týždňa začínajú zahaľovať vrstvou saharského prachu. Situácia sa bude každým dňom zhoršovať a ako keby toho nebolo málo, prach v ovzduší sa čoskoro zmieša s dažďom.
Prvá nádielka saharského prachu už dorazila nad Slovensko a šoféri naprieč krajinou si ráno našli prekvapenie na kapotách áut v podobe súvislej vrstvy „piesku“.
Koncentrácia saharského prachu v ovzduší však ešte zďaleka nevrcholí a to najhoršie nás čaká tesne pred Veľkou nocou.
Okrem prachu už zajtra očakávame zrážky na väčšine územia, v spojení so saharským prachom tak na Slovensku opäť zažijeme aj „krvavý dážď“.
Saharský prach k nám postupne preniká od severnej Afriky už od včerajška, ovplyvňovať kvalitu ovzdušia však bude aj počas celého veľkonočného týždňa.
Saharský prach sa k nám dostáva cez tzv. výškové prúdenie. Silný vietor nad Severnou Afrikou zdvihne drobné častice prachu z povrchu Sahary a tie sú následne prenesené tisíce kilometrov cez Stredozemné more až nad strednú Európu
Tento jav zakalí jasnú oblohu a pošpiní kapoty áut či záhradný nábytok, nehovoriac o tom, že môže skomplikovať život alergikom a astmatikom.
Takýto jav nie je na jar výnimočný, no tentoraz má mať mimoriadne vysokú intenzitu.
Meteorologické modely nateraz predpovedajú, že zaťaženie prachom bude dosahovať najvyššie hodnoty vo štvrtok 17.4., kedy vystúpia na 1320 mgr/m2.
To je výrazne nad bežným priemerom a môže to mať citeľný vplyv na kvalitu ovzdušia na celom území Slovenska.
Pre porovnanie, dnes sa hodnoty pohybujú na približne 500 mgr/m2.
Vysoké koncentrácie prachu sa v ovzduší udržia až do konca veľkonočných sviatkov.
Zatiaľ čo dnes očakávame len občasné prehánky s úhrnom zrážok do 5 až 10 mm, prevažne na strednom a východnom Slovensku, zajtra sa nám už rozprší viac.
Keď na seba saharský prach naviaže kvapky vody, dostane sa na zem v podobe špinavého „krvavého“ dažďa.
Pri zrážkach sa usádza na povrchoch, čo môže spôsobiť viditeľný povlak na autách, oknách a iných povrchoch. Špinavé autá s hnedožltým filmom budú počas nasledujúcich dní bežným javom.