V posledných desaťročiach sa atmosférické rieky, ktoré prepravujú vodnú paru vysoko nad zemským povrchom, posunuli – ide o radikálnu zmenu, ktorá by mohla mať vplyv na počasie a zrážky na celej planéte.
Vedci z UC Santa Barbara zistili, že atmosférické rieky na oboch pologuliach sa za posledných 40 rokov posunuli približne o 6° až 10° bližšie k pólom. To znamená, že oblasti ovplyvnené atmosférickými riekami sú severnejšie na severnej pologuli a južnejšie na južnej pologuli, ako bývali, píše sa v novej štúdii publikovanej v časopise Science Advances.
Výskumníci vysvetľujú, že základnou príčinou tohto posunu je ochladzovanie vo východnom tropickom Tichom oceáne za posledné štyri desaťročia, hoci vedci poznamenávajú, že reťazec udalostí musia ešte lepšie preskúmať.
Atmosférické rieky sú prúdy vodnej pary v zemskej atmosfére, ktoré majú veľký vplyv na úroveň dažďa a snehu. Môžu sa značne líšiť vo veľkosti a intenzite, ale v priemere môžu prenášať rovnaké množstvo vodnej pary ako napríklad prúd vody veľkej rieky.
Jeden z najznámejších atmosférických riek je tzv. „Pineapple Express“, čo je silná atmosférická rieka, ktorá dodáva vlhkosť z tropického Tichého oceána okolo Havaja smerom k západnému pobrežiu USA a Kanady. Keď tento pás vlhkého vzduchu dosiahne západné pobrežie, môže spôsobiť výrazné lejaky v Kalifornii, ako aj v Oregone, Washingtone a Britskej Kolumbii.
Odhaduje sa, že približne 50 % dažďa a snehu na západnom pobreží USA je dodávaných atmosférickými riekami. Tie však nie sú len fenoménom Severnej Ameriky, ale tieto atmosférické rieky ovplyvňujú počasie a roznášajú zrážky po celej našej planéte.
Nový výskum naznačuje, že nedávne posuny atmosférických riek smerom k pólom by mohli mať v nadchádzajúcich rokoch hlboký vplyv na svetové poveternostné systémy.
Regióny, ktoré sa pri zrážkach spoliehali na atmosférické rieky, by mohli čeliť zvýšeným suchám a horúčavám, zatiaľ čo regióny vo vyšších zemepisných šírkach pravdepodobne zaznamenajú výdatnejšie zrážky, silnejšie búrky a zvýšené riziko povodní.
Pre región ako južná Kalifornia by pohyb atmosférických riek na sever mohol ešte viac znížiť zrážky, čo by viedlo k ďalším problémom s nedostatkom vody, suchami a požiarmi. Medzitým môžu regióny ako severozápadný Tichý oceán zažiť ešte vlhšie počasie, čo spôsobí problémy, ako sú záplavy.
Stále však existuje veľa neznámych o širších reťazových účinkoch atmosférických riek pohybujúcich sa smerom k pólom. Je veľmi pravdepodobné, že tento proces prinesie nepredvídateľné následky pre svetové oceány.