Astronómovia identifikovali nový nebezpečný asteroid v blízkosti Zeme, no nakoniec sa ukázalo, že nejde o vesmírny objekt, ale o auto Elona Muska. Kuriózna záhada sa pomerne rýchlo vyriešila a teraz je z toho úsmevná príhoda.
Stredisko pre malé planéty v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge v štáte Massachusetts oznámilo 2. januára objav neobvyklého asteroidu s označením 2018 CN41.
Obežná dráha toho asteroidu bola zvláštna − objekt priletel menej ako 240 000 km od Zeme, čo je bližšie ako obežná dráha Mesiaca. To ho kvalifikovalo ako objekt v nebezpečnej blízkosti Zeme (NEO), čiže objekt, ktorý je nutné monitorovať pre možnú zrážku so Zemou.
Avšak o 17 hodín neskôr bolo všetko inak. Minor Planet Center (MPC) vymazalo objekt 2018 CN41 zo svojich záznamov, pretože sa ukázalo, že tento objekt v skutočnosti nie je asteroid.
Ide o auto, presnejšie povedané, je to Tesla Roadster Elona Muska, namontovaný na hornom stupni Falcon Heavy, ktorý sa dostal na obežnú dráhu okolo Slnka ešte 6. februára 2018.
V tom čase sa mu dostalo veľkej pocty ako prvému sériovému autu, ktoré bolo vymrštené do vesmíru. Dokonca bolo toto auto doplnené aj o figurínu na sedadle vodiča menom Starman.
Prípad chybnej identity bol, našťastie, rýchlo vyriešený v spolupráci profesionálnych a amatérskych astronómov, no na druhej strane poukázal na pretrvávajúci problém.
Niektorí astronómovia však upozorňujú na to, že aj tento prípad poukazuje, že ide o narastajúci problém, ktorý sa týka nedostatočnej transparentnosti zo strany národov, prevádzkujúcich rakety a sondy v hlbokom vesmíre.
Zatiaľ čo objekty na nižších obežných dráhach Zeme sledujú americké vesmírne agentúry, hlbší vesmír zostáva neregulovanou hranicou, kde dochádza ku chaosu.