To, že ľadovce ubúdajú sa každým rokom presviedčame hlavne na póloch. Každý rok je na jednom z nich smutne rekordný.
Podľa výskumníkov z NASA a Národného centra údajov o snehu a ľade (NSIDC) arktický morský ľad pravdepodobne dosiahol svoj minimálny ročný rozsah 19. septembra 2023. Ide o šiesty rok s najnižšou hodnotou podľa satelitných údajov.
Medzitým antarktický morský ľad dosiahol svoj najnižší maximálny rozsah aký bol kedy zaznamenaný 10. septembra. Teda v čase, keď by ľadová pokrývka mala rásť oveľa rýchlejšie. Na južnej pologuli bola zima a na Antarktíde polárna noc a teda niekoľko tmavých a chladných mesiacov.
Vedci monitorujú sezónne a ročné výkyvy na póloch, pretože morský ľad ovplyvňuje polárne ekosystémy Zeme a hrá významnú úlohu v globálnej klíme.
Výskumníci z NSIDC a NASA používajú satelity na meranie morského ľadu pri jeho topení a opätovnom zamŕzaní. Monitorujú rozsah morského ľadu, ktorý je definovaný ako celková plocha oceánu, kde je časť ľadovej pokrývky najmenej 15%.
Medzi marcom a septembrom 2023 sa ľadová pokrývka v Arktíde zmenšila z maximálnej plochy 14,62 milióna štvorcových kilometrov na 4,23 milióna kilometrov štvorcových. To je asi 1,99 milióna štvorcových kilometrov pod priemerným minimom z rokov 1981 - 2010 a to je 6,22 milióna štvorcových kilometrov.
Pre presnejšiu predstavu by množstvo strateného morského ľadu stačilo na pokrytie celých kontinentálnych Spojených štátov.
Morský ľad okolo Antarktídy dosiahol svoj najnižší maximálny zimný rozsah 10. septembra 2023 a to 16,96 milióna kilometrov štvorcových. To je 1,03 milióna štvorcových kilometrov pod predchádzajúcim historickým minimom dosiahnutým v roku 1986.
Vedci skúmajú príčinu slabého rastu antarktického morského ľadu, ktorý by mohol zahŕňať kombináciu faktorov, ako je vplyv javu El Niño, distribúcia vetra a otepľovanie oceánov.
Topenie morského ľadu na oboch póloch posilňuje otepľovanie Zeme. Zatiaľ čo morský ľad odráža väčšinu slnečnej energie späť do vesmíru, oceánska voda absorbuje 90% z nej.
Keďže je stále viac oblastí oceánu vystavených slnečnej energii, môže sa absorbovať viac tepla, čo ohrieva oceánske vody a ďalej spomaľuje rast morského ľadu.