V Antarktíde došlo v posledných týždňoch k mimoriadnemu otepleniu, a to uprostred zimy. Miestami bolo až o 30 °C teplejšie, ako je priemer. Vedci sú znepokojení...
Antarktída pre nás predstavuje nehostinný, večne zamrznutý kontinent a málokoho by napadlo, že aj na Antarktíde môžu panovať horúčavy. V júli však vedci spozorovali na ľadovom kontinente mimoriadne oteplenie, a to vo viacerých jej oblastiach.
Dokonca sa v júli objavili aj dni, kedy teplota na niektorých miestach stúpla o 28 °C nad priemer. V lete sa vlny horúčav z času na čas objavia, avšak toto všetko sa aktuálne deje v najchladnejšej časti roka − priamo uprostred zimy na južnej pologuli.
Najdôležitejšou príčinou vlny horúčav je podľa vedcov náhle stratosférické oteplenie nad južným pólom, ku ktorému došlo v júli, čo viedlo k spomaleniu prúdov okolo kontinentu a oslabeniu stratosférického polárneho víru nad Antarktídou.
Tak ako nad severným pólom, silné vetry fúkajúce na okraji polárneho vortexu udržujú zamrznutú vzduchovú hmotu nad arktickou oblasťou, ale keď tieto vetry zoslabnú, tento zamrznutý vzduch zmení smer a dochádza k výmene vzduchovej hmoty, čo vedie k otepľovaniu v arktických oblastiach. Rovnaký proces sa deje aj nad Antarktídou.
K takémuto výraznému otepleniu naposledy došlo v marci 2022 v Antarktíde. Súčasná vlna horúčav síce nebola taká silná ako tá v roku 2022, ale je oveľa rozsiahlejšia, čo je znepokojujúci vývoj z hľadiska topenia ľadovcov v oblasti južného pólu.
Južný pól sa začína uprostred zimy rýchlo otepľovať, pričom južná pologuľa nezažíva zimné stratosférické otepľovanie tak často ako práve severná pologuľa.
Hnacou silou stratosférického otepľovania je polárny vír, odborne nazývaný polárny vortex. Ten sa nachádza na oboch póloch Zeme a rozprestiera vysoko naprieč rôznymi vrstvami atmosféry.
Najnovšia teplotná analýza stratosféry nad južným pólom nám odhaľuje veľmi silnú vlnu otepľovania, ktorá tlačí na jadro južného polárneho vortexu a rozširuje sa hlboko do polárneho kruhu.
Nie je pravda, že ak žijeme na severnej pologuli, tak tento jav sa nás vôbec netýka. Keďže ide o silnú globálnu anomáliu, toto stratosférické otepľovanie môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť vývoj počasia aj u nás.