Antarktída sa mení rýchlejšie, ako sa očakávalo. Tieto zmeny pocítime aj my

Antarktída sa mení rýchlejšie, ako sa očakávalo. Tieto zmeny pocítime aj my
Veronika Sádovská

Antarktída sa mení rýchlejšie, ako sa očakávalo – to je hlavný záver účastníkov medzinárodnej konferencie o ľadom pokrytom kontinente. Tento kontinent nie je izolovaný od ostatných a tieto zmeny pocítime aj my.

Nové zistenia prezentovalo viac ako 1500 vedcov, ktorí sa zúčastnili na 11. konferencii Vedeckého výboru pre výskum Antarktídy v meste Pucon v Čile. Špecialisti prezentovali výsledky svojho výskumu s využitím údajov z meteorologických staníc a satelitných údajov, ktoré sa zbierali približne 40 rokov.

Hlavnou témou diskusie bol pokus odpovedať na otázku či dosiahla Antarktída kritický bod alebo bod zrýchleného a nezvratného úbytku morského ľadu zo západoantarktického ľadovca?

„Nie je zhoda či súčasné pozorovania naznačujú dočasný pokles morského ľadu," povedala Liz Kellerová, špecialistka na paleoklimu z Victoria University of Wellington na Novom Zélande, ktorá viedla reláciu o predpovedaní a zisťovaní bodov zlomu na najjužnejšom cípe Zeme.

 

Zvyšovanie hladiny morí ohrozuje miliardy ľudí

Podľa odhadov NASA má antarktický ľadovec dostatok ľadu na zvýšenie priemernej globálnej hladiny mora až o 58 metrov. Štúdie zároveň ukázali, že približne jedna tretina svetovej populácie žije menej ako 100 metrov pod hladinou mora.

Účastníci čílskej konferencie varovali, že tempo zmien prebiehajúcich v Antarktíde je bezprecedentné. „Môžeme vidieť rovnaký nárast oxidu uhličitého po tisíce rokov a teraz sa to stalo za sto rokov," poznamenal Keller. Glaciológ a šéf čilského antarktického inštitútu Gino Casassa uviedol, že súčasné odhady ukazujú, že hladina morí sa do roku 2100 zvýši o štyri metre, ak budú emisie CO2 naďalej stúpať.

 

Čo sa stane v Antarktíde, nezostane v Antarktíde

„Čo sa stane v Antarktíde, nezostane v Antarktíde," povedal Casassa a dodal, že globálne atmosférické, oceánske a poveternostné vzorce sú spojené s kontinentom. Ako zdôraznil, „Antarktída nie je len ľadová schránka izolovaná od zvyšku planéty, ktorá na ňu nemá žiadny vplyv."

Pobrežné mestá, ktoré sa nachádzajú pozdĺž pobrežia morí a oceánov, ktoré boli vždy križovatkou obchodných a kultúrnych výmen, sú teraz v dôsledku zmeny klímy čoraz zraniteľnejšie. Zvyšovanie hladiny morí, poháňané globálnym otepľovaním a topením polárnych ľadovcov, predstavuje priamu a hmatateľnú hrozbu. Tento jav spolu so zvyšovaním povrchových teplôt morí prispieva k zintenzívneniu extrémnych poveternostných javov, ako sú prudšie búrky a častejšie a ničivé záplavy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Zajtra
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pondelok
Jasno
7 °C / -6 °C
Dalibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd