Klíma sa výrazne mení a ak sa nič neudeje Antarktída sa zmení na nepoznanie a tak ako tento kontinent poznáme teraz, už vyzerať nebude. Klimatickí experti a výskumníci zvolali núdzový summit, na ktorom bola navrhnuté oznámiť verejnosti krutú pravdu.
Jednoducho povedané, Antarktída prestane existovať tak, ako ju poznáme teraz, ak sa klimatické zmeny budú naďalej uberať rovnakým smerom. Vedci sú vážne znepokojení ich najnovším výskumom, ktorý odhalil drastický nárast hladiny morí.
Až 500 polárnych výskumníkov sa zišlo na Austrálskej výskumnej konferencii o Antarktíde v roku 2024, ktorá sa konala tento týždeň na Tasmánskej univerzite v Hobarte.
Na záver stretnutia vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom požiadali svetových lídrov a verejnosť o pomoc. V minulom roku stúpla celosvetová priemerná hladina mora o približne 0,76 centimetra a očakáva sa, že toto číslo ešte vzrastie.
„Nikde na Zemi nie je väčší zdroj neistoty v projekciách nárastu hladiny morí ako vo východnej Antarktíde. Samotný východoantarktický ľadový štít obsahuje dostatok vody na zvýšenie globálnej hladiny morí asi o 50 metrov, ak by sa úplne roztopil. Dôsledky pre naše mestá a pobrežnú infraštruktúru sú obrovské,“ uvádza sa vo vyhlásení.
„Službu, ktorú nám robia južný oceán a Antarktída – oceánsky zachytávač uhlíka a planetárna klimatizácia – boli považované za samozrejmosť. Zmeny spôsobené globálnym otepľovaním pozorované v regióne sú obrovské. Nedávny výskum odhalil rekordný morský ľad, extrémne vlny horúčav prekračujúce priemerné teploty +40 °C a zvýšenú nestabilitu okolo hlavných ľadovcových šelfov. Zmeny v suchozemských a morských ekosystémoch odhaľujú bezprecedentne rýchle premeny tohto kritického regiónu," sú odvážne ale kruto pravdivé slová vedcov.
Aj prúdenie v Atlantickom oceáne ovplyvňujú ľadovce, avšak tentoraz ide o topenie sa Arktíckého ľadu. To už spôsobilo spomalenie prúdenie v oceáne a ak bude naďalej pokračovať aj kolaps celého prúdenia. Jednou z jeho dôležitých častí je aj Golfský prúd.
Golfský prúd sa v modernej histórii ešte nezastavil úplne. Z paleoklimatologických štúdií však existujú dôkazy, že v minulých obdobiach, ako bol mladší Dryas asi pred 12 000 rokmi, došlo k významným poruchám v atlantickej cirkulácii, ktoré mohli ovplyvniť toto prúdenie.
Takúto úplnú stagnáciu však v posledných tisícročiach nezaznamenali. Spomalenie Golfského prúdu je tak ďalším kúskom veľkej skladačky, ktorá ovplyvňuje extrémy počasia a v budúcnosti bude mať veľký vplyv.