Anténny systém HAARP na výskum ionosféry preslávili konšpiračné teórie. Je to však nástroj potenciálne užitočný na účely obrany planéty pred asteroidmi.
Anténny systém HAARP (High-frequency Active Auroral Research Program), ktorý sa nachádza na Aljaške, je širokej verejnosti známy skôr tým, že je predmetom rôznych konšpiračných teórií, než vďaka vedeckému výskumu. Ak sa spýtate konšpiračných teoretikov a „facebookových vedcov“ na to, o čo vlastne ide, povedia vám, že sa používa na manipuláciu s poveternostnými podmienkami a premieňa ich na zbrane zamerané na každého, koho treba zničiť, ale rovnako tak aj na ovládanie mysle a kolektívne vedomie.
V skutočnosti sa HAARP primárne používa na analýzu zemskej ionosféry a na skúmanie možnosti jej využitia na zlepšenie rádiovej komunikácie. Lenže udalosti posledných dní naliali oheň do ohňa konšpirácií.
Výkonný vysielač na Aljaške v USA vyslal 27. decembra do vesmíru rádiové signály, ktoré sa odrazili od asteroidu. Vedci chcú zistiť, čo sa skrýva v jeho vnútri.
Priemer asteroidu 2010 XC15 sa odhaduje na 500 metrov, pričom okolo Zeme prelietava po dráhe približne dvakrát vzdialenejšej ako Mesiac. Výsledky experimentu by mohli pomôcť ochrániť Zem pred väčšími asteroidmi, ktoré by mohli spôsobiť značné škody.
„V nasledujúcich týždňoch budeme údaje analyzovať a dúfame, že v najbližších mesiacoch výsledky zverejníme,“ povedal Mark Haynes, ktorý projekt vedie. „Tento experiment bol prvým pokusom o pozorovanie asteroidov na tak nízkych frekvenciách.“
„Ukazuje to význam zariadenia HAARP ako potenciálneho budúceho výskumného nástroja na štúdium blízkozemských objektov,“ povedal Haynes.
Haynes uviedol, že pochopenie zloženia vnútra asteroidu, najmä takého, ktorý je dostatočne veľký na to, aby na Zemi spôsobil veľké škody, môže zvýšiť šance na účinnú obranu. Znalosť rozloženia hmoty vo vnútri nebezpečného asteroidu by mohla pomôcť vedcom zamerať zariadenia určené na odklonenie asteroidu od Zeme.
Predmetný asteroid, 2010 XC15, sa momentálne nenachádza na dráhe, ktorá by ohrozovala Zem, ale je dosť blízko na to, aby mohol byť podrobne študovaný týmto spôsobom. V roku 2029 však prejde ešte bližšie k Zemi vo vzdialenosti 10-krát menšej ako má Mesiac. To ho zaraďuje do kategórie potenciálne nebezpečných asteroidov a jeho veľkosť znamená, že v prípade, že by narazil do Zeme je pre veľkú časť zemegule veľmi nebezpečný.