Včely sú hospodárske zvieratá, ktoré človek začal využívať pred tisíckami rokov – a tým ich zmenil na svoj úžitok. Lenže s domestikáciou a hromadným „priemyselným“ využívaním zvierat je vždy spojené nadmerné riziko. U včiel sa to potvrdilo počas tohtoročnej zimy v Spojených štátoch. Včelstvá tam zažili rekordné vymieranie, ktoré podľa expertov nemá v moderných dejinách obdobu.
Včela medonosná je v Severnej Amerike invázny druh, dostala sa tam až s európskymi kolonizátormi a pevne sa tam vďaka ľuďom uchytila. Patrí vďaka tomu k najrozšírenejším druhom hmyzu; je oveľa početnejšia ako pôvodné druhy. Počas zimy 2024/2025 ale týchto včiel významne ubudlo: nové dáta uvádzajú, že USA prišli o 1,6 milióna včelstiev. Informuje o tom ČT24.
Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Cornellova univerzita medzi 234 včelármi z celej krajiny, dosahujú priemerné straty v poslednej dobe až 60 percent včelstiev. Dopady sú podľa tejto štúdie ohromné: najmenej 139 miliónov dolárov.
„Na základe prvých čísel, ktoré nám teraz prichádzajú, môžeme predpokladať, že pôjde o najväčší úbytok včelstiev v histórii USA,“ povedal entomológ Scott McArt, ktorý sa na Cornell špecializuje práve na tento druh hmyzu.
„Včelárske podniky čelia bezprecedentným výzvam, ktoré ohrozujú ich prežitie v dôsledku strát včelstiev, ktoré sme nezaznamenali takmer 20 rokov,“ uviedla Patty Sundbergová, prezidentka Americkej včelárskej federácie. Aj keď sú chovatelia zvyknutí, že každý rok o časť prídu, mnoho podnikov sa z tohtoročných ničivých strát nemusí spamätať, varuje spravodajstvo NPR.
Úbytok nemá vplyv len na chovateľov alebo na ceny medu v obchodoch: americký Projekt Apis uvádza, že včely medonosné opeľujú 75 percent plodín, vrátane mandlí, jabĺk, čučoriedok, melónov a tekvíc, takže ich nedostatok môže viesť k nedostatku všetkých týchto plodín a vyšším cenám v obchodoch s potravinami.
Vedci zatiaľ nepoznajú príčinu tohto skokového úbytku. Laboratórium pre výskum včiel pri Poľnohospodárskej výskumnej službe Ministerstva poľnohospodárstva USA v Beltsville v štáte Maryland už odobralo vzorky hmyzu, vosku, peľu a medu z mŕtvych i živých včelstiev. Toto vládne zariadenie teraz skúma veľké množstvo týchto vzoriek na prítomnosť parazitov a vírusov.
Ale objavil sa problém: vzhľadom na znižovanie počtu zamestnancov v štátnej správe administratívou prezidenta Donalda Trumpa a vysokým nákladom spojeným s testovaním vzoriek na pesticídy sa títo vedci obrátili práve na Cornellovu univerzitu.
„V laboratóriách Poľnohospodárskej služby došlo k škrtom, takže výsledky týchto pesticídov jednoducho nemôžu rýchlo spracovať. A zároveň je to pre nich veľmi nákladné,“ potvrdil McArt. Päť stoviek vzoriek teda skončilo na jeho stole, lenže jeho laboratórium môže spracovať len 50 vzoriek týždenne. Testovanie každej vzorky stojí približne 120 dolárov; na financovanie projektu sa našťastie prihlásil anonymný súkromný darca.
Laboratórium má v súčasnosti vo fronte vzorky na spracovanie pre iných klientov, ale McArt ich pozastavil a požiadal klientov, aby na výsledky počkali niekoľko mesiacov navyše. Výsledky vzoriek amerického ministerstva poľnohospodárstva nebudú k dispozícii skôr ako za mesiac, uviedol McArt.
Nie je to prvýkrát, čo Spojené štáty zasiahlo podobne intenzívne vymieranie, hoci bolo skôr lokálne. Napríklad pred dvoma rokmi zaznamenali floridskí včelári straty až 90 percent včelstiev a príjmov vo výške 4,28 milióna dolárov. V tej dobe ale malo laboratórium kapacitu na vyšetrenie vzoriek, takže sa zistilo, že vinníkom boli takzvané neonikotinoidné pesticídy, ktoré sa pravdepodobne používajú na ničenie škodcu na pomarančoch.