Obdobie alergií sa môže predlžovať. Súvisí to s prebiehajúcou klimatickou zmenou. Vyššie teploty môžu ovplyvniť aj koncentráciu peľu produkovaného rastlinami.
Pre mnohých alergikov je jar obzvlášť ťažkým obdobím. Peľ rastlín stimuluje ich imunitný systém a spôsobuje reakcie, ako je nepríjemné škrabanie v hrdle, slzenie očí, svrbenie kože, nádcha a kýchanie. V otepľujúcom sa svete však môže byť sezóna alergií dlhšia, čo znamená väčšie problémy pre alergikov.
Rastúce teploty a zvýšené hladiny oxidu uhličitého v atmosfére zohrávajú hlavnú úlohu v riadení tohto procesu. Takéto podmienky podporujú vývoj väčšieho počtu rastlín, ktoré uvoľňujú peľ stále skôr. Vyššie teploty navyše umožnia rastlinám začať vegetáciu skôr a ukončiť ju neskôr.
Oteplenie by mohlo spôsobiť aj viac peľu v ovzduší. Simulácie uskutočnené v roku 2022 výskumníkmi v Spojených štátoch ukázali, že vyššie teploty a zrážky zvyšujú denné emisie peľu približne o 35 až 40 % v porovnaní s predchádzajúcimi podmienkami prostredia. Celkové ročné emisie peľu by sa podľa modelu mohli zvýšiť až o 40 %.
Ako ukázali štúdie, prvé dopady klimatických zmien na alergikov sú už viditeľné. Podľa správy, ktorú v marci zverejnila Asthma and Allergy Foundation of America (AAFA), sezóna alergií v niektorých regiónoch teraz trvá takmer celý rok.
Štúdia z roku 2021 analyzovala počet týždňov s vysokým počtom peľov v oblasti San Francisca v rokoch 2002 až 2019, kde sa ukázalo, že so zvyšujúcimi sa teplotami a zrážkami sa zvýšilo aj množstvo peľu v atmosfére.
Zatiaľ čo klimatické zmeny ovplyvňujú peľové sezóny, odborníci tiež varujú, že tento jav bude mať vplyv na širšie ekosystémy.
Zmeny v správaní rastlín a ich interakcia s inými druhmi môžu narušiť prirodzenú rovnováhu, čo ovplyvní potravinové reťazce, biodiverzitu, a dokonca aj ľudské zdravie.