Jar je pre mnohých alergikov hotovým peklom, najmä pre tých, ktorí trpia naozaj silnou alergiou. V týchto dňoch sa už začína sezóna peľov a vo vzduchu sa začína objavovať peľ jelše a liesky.
Mnohí alergici vítajú jar s veľkou nevôľou. Na jednej strane prevláda hrejivé počasie a všetko sa zelená, na druhej strane nás trápi upchatý nos a nekončiace kýchanie.
Sezóna peľových alergií však postupne začína a zahajuje ju peľ jelši a liesky. V niektorých oblastiach už dokonca koncom januára vo vzduchu poletuje peľ liesky. Lieska obyčajná je prvá kvitnúca drevina, jej „sezóna“ trvá v období od februára do marca. Peľ sa vyskytuje v ovzduší 30 až 50 dní.
Jelša aj lieska môže alergikom poriadne skomplikovať život. Ide totiž o veľmi časté alergény, ktoré sa prejavujú zvýšením slzením očí, kýchaním, upchatým nosom či enormným vylučovaním hlienov z nosa.
Začiatok peľovej sezóny evidujú už aj slovenskí odborníci z peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Až po ústupe mrazov potom teplo, dostatok vlahy a slnečného svitu môže priniesť nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší. Potom sa znovu rozbehne peľová sezóna jelše a liesky na celom území Slovenska. Veľmi mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní),“ priblížila Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
S pribúdajúcimi sa teplotami sa v marci pridávajú ďalšie pele a je pomerne náročné stanoviť hlavné alergény, lebo v ovzduší sa nachádza zmes viacerých peľov rôznych druhov rastlín a stromov.
V tomto mesiaci vo vzduchu poletuje napríklad peľ liesky, jelše, topoľov, vŕby, dubov, javorov, neskôr briez a jaseňov. Alergénnosť jednotlivých drevín je malá, avšak môže dôjsť ku skríženej reakcii na tieto rastliny a nastane prudká odozva organizmu.