V utorok ráno došlo k erupcii filipínskej sopky Kanlaon. Sopka chrlí stĺp popola vysoký 4 km.
Sopka v srdci Filipín vybuchla dnes ráno (utorok 8. apríla) miestneho času a vytvorila 4 km vysoký stĺp popola.
Sopka Kanlaon je jednou z 24 aktívnych sopiek v krajine juhovýchodnej Ázie. K jej poslednej erupcii došlo v decembri minulého roka, čo viedlo k evakuácii okolitých dedín.
„Výbušná erupcia v súčasnosti prebieha na vrchole sopky Kanlaon, ktorá sa začala dnes ráno o 5:51 h,“ uviedol vo vyhlásení Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (Phivolcs), informuje agentúra Reuters.
„Sopka vytvára objemný zakrivený oblak vysoký približne 4000 metrov, ktorý sa pohybuje smerom na juhozápad,“ dodáva.
Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie zároveň pripomína, že 3. stupeň výstrahy nad horou Kanlaon zostáva v platnosti už od decembra 2024 po predchádzajúcej výbušnej erupcii.
Úroveň 3 na stupnici 5 znamená zvýšené riziko lávových prúdov a možnosť nebezpečnej erupcie v priebehu týždňov.
Riaditeľ Phivolcs Teresito Bacolcol pre rádio DWPM povedal, že existuje možnosť, že úroveň výstrahy sa v najbližších dňoch zvýši alebo zníži v závislosti od toho, ako rýchlo magma vystúpi na povrch.
Rýchlejší výstup by mohol vyvolať intenzívnejšiu erupciu, čo by vyvolalo eskaláciu na stupeň 4, zatiaľ čo spomalenie alebo prerušenie pohybu magmy môže viesť k zníženiu na 2. stupeň výstrahy.
Národ juhovýchodnej Ázie žije na území tichomorského „Ohnivého kruhu“, kde je bežná sopečná činnosť a zemetrasenia.
„Boli sme pripravení na erupciu. Rodiny v okruhu 4 až 6 km už boli evakuované počas predchádzajúcej erupcie vlani v decembri,“ povedal pre agentúru AFP predstaviteľ provincie Negros Occidental.
„Momentálne len monitorujeme, ktoré dediny budú zasiahnuté popolom,“ dodáva.