V Taliansku vybuchla obávaná sopka. Po erupcii okolie zahalil hustý čierny dym a sopečný popol, a po svahoch vulkánu steká žeravá láva, ktorá mieri do mora.
Taliansky vulkán Stromboli vybuchol v stredu vo večerných hodinách. Po erupcii zahalil ostrov hustý dym a po svahoch stekala láva pozdĺž Sciara del Fuoco. Prúd lávy sa vďaka vetru smeruje na neobývanú oblasť a mala by dosiahnuť pobrežie.
Táto náhla explózia s prúdom lávy a popola nastala okolo 19:00 h na ostrove Stromboli, ktorý je naďalej zakrytý veľkým čiernym mrakom. Aj keď erupcia bola náhla a vyzerá hrozivo, k žiadnym zraneniam nedošlo.
Národný ústav geofyziky a vulkanológie oznámil približne o 18:40 h, že zo siete monitorovacích kamier bolo pozorované náhle zintenzívnenie aktivity v oblasti severného krátera, ktorá o 18:46 h vytvorila prúd žeravého materiálu. Ten sa aktuálne rýchlo šíri pozdĺž Sciara del Fuoco, dosahuje pobrežie a steká do mora.
V súčasnosti zostáva aj amplitúda seizmického signálu na veľmi vysokých úrovniach, dodávajú talianski vulkanológovia. Erupcia však nie je nebezpečná a rizikom je najmä množstvo sopečného popola v ovzduší.
K výbuchu došlo presne päť rokov po výbuchu z 3. júla 2019, kedy došlo k dvom erupciám, ktoré otriasli Stromboli a patrili medzi najsilnejšie zaznamenané odkedy je systém monitorovania sopky aktívny, t. j. od roku 1985.
Vulkán Stromboli je veľmi aktívny a posledná erupcia prebieha prakticky nepretržite od roku 1934. Počas leta 2019 došlo k dvom výbušným erupciám vyskytla sa silná intenzita, definovaná ako paroxyzmy.