Len nedávno NOAA varovalo pred ďalšou geomagnetickou búrkou. Táto ešte ani neskončila, už sa Slnko pripravuje vyvrhnúť k nám ďalší prúd častíc.
Slnko je na vrchole svojej aktivity a to okrem iného znamená, že k nám vyvrhuje stále viac energie. Aktuálne na Zemi prebieha geomagnetická búrka triedy G3, ktorá môže priniesť aj k nám polárnu žiaru.
Avšak táto búrka ešte neskončila a už sa naša najbližšia hviezda rozhodla poslať k nám prúd ďalších častíc. Ďalšia geomagnetická búrka nás zasiahne už koncom tohto týždňa.
Varovanie, ktoré platilo od 16:40 UTC do 21:00 UTC a to včera, 2. mája 2024, očakávalo Kp index 7 a vyšší. Ten bol ideálny na pozorovanie polárnej žiary na póloch, ale mohli sme ju slabo zazrieť aj my. Tí, ktorí mali šťastie ju aj videli. Aktuálne je pravdepodobnosť, že uvidíme polárnu žiaru z nášho územia na úrovni od 1 do 3 percent.
Táto geomagnetická búrka je klasifikovaná ako udalosť G3 alebo vyššia na stupnici vesmírneho počasia NOAA. Má potenciál spôsobiť rozsiahle účinky, najmä v regiónoch okolo pólov.
Jednou z hlavných obáv je ale pri týchto udalostiach ich vplyv na globálne systémy, navigácie či komunikáciu s vesmírnymi satelitmi a niektoré ochranné zariadenia môžu spustiť aj falošný poplach.
Od 02:20 UTC dnes, 3. mája, astronómovia z Inštitútu aplikovanej geofyziky NASA zaznamenali silnú erupciu triedy X1.6 zo slnečnej škvrny AR3663 s krátkovlnným rádiovým zatmením nad Tichým oceánom.
Geomagnetická búrka by mala Zem zasiahnuť 5. až 7. mája, no stále ešte prebiehajú výpočty, kedy presne a v akom rozsahu nás tento prúd častíc zasiahne.
Tieto udalosti v našej atmosfére nepriaznivo ovplyvňujú starších ľudí a ľudí so slabou imunitou. Ľudia, ktorí sú na tieto javy citliví, môžu pociťovať únavu, bolesti hlavy, malátnosť, kolísanie krvného tlaku a slabú koncentráciu.
V Európe, Kanade a na Aljaške môže dôjsť k výpadkom komunikačných a navigačných systémov a dokonca k problémom s internetovým pripojením. Ak budeme mať šťastie, môžeme znova aj na našom území uvidieť vzácnu polárnu žiaru.