Na Islande už dlhšiu dobu dochádza k výrazným a početným zemetraseniam. Vedci už dávnejšie varovali pred sopečnou erupciou. Tá skutočne nastala a v noci z piatku na sobotu začala sopka na polostrove Reykjaness chrliť lávu.
Na Islande došlo v piatok neskoro večer k erupcii sopky. Erupcia je kľudná a došlo k nej v neobývanej oblasti.
Erupcia sa očakávala už dlhšie, informovali sme o nej napríklad v tomto článku.
Zvýšená seizmická aktivita bola v oblasti polostrovu Reykjaness na juhozápade Islandu zaznamenávaná už niekoľko týždňov. Podľa vedcov mohla viesť k dvom scenárom.
Jedným z nich bolo pomalé ukľudňovanie situácie a ústup zemetrasení. Druhá alternatíva bola vznik trhliny, z ktorej by mohla vytekať horúca magma na povrch.
Druhý scenár sa skutočne naplnil a v piatok 19. marca došlo na Islande okolo 21:45 k erupcii. Magma začala vytekať na povrch v oblasti pohoria Fagradalsfjall.
A new video of the eruption at Geldingardalur valley in Reykjanes peninsula. Taken from the Coast Guard helicopter. #Reykjanes #Eruption #Fagradalsfjall pic.twitter.com/B862heMzQL
— Icelandic Meteorological Office - IMO (@Vedurstofan) March 19, 2021
Prvotné fotografie a videá z oblasti ukazujú pokojnú erupciu v neobývanej oblasti. Láva vyteká z trhliny, asi 500 metrov dlhej, smerom na juho-juhozápad a zatiaľ neohrozuje obyvateľov Islandu.
Islandský meteorologický úrad uvádza, že v oblasti nad sopečnou erupciou odchádza k turbulenciám vo vzduchu, no zatiaľ nie k výrazným. Letecká doprava je preto obmedzená, no nie je prerušená.
O ďalšom vývoji erupcie na Islande budeme informovať. Čerstvé informácie môžete nájsť na Twitteri Islandského meteorologického ústavu.