AKTUÁLNE: Grécko zasiahlo zemetrasenie. Otrasy cítili aj obyvatelia priľahlých ostrovov

AKTUÁLNE: Grécko zasiahlo zemetrasenie. Otrasy cítili aj obyvatelia priľahlých ostrovov
Dominik Cenkner

V nedeľu popoludní zasiahlo Grécko zemetrasenie. Otrasy boli mierne a nespôsobili výraznejšie škody. Vzhľadom na plytkosť hypocentra, cítili otrasy aj obyvatelia priľahlých ostrovov.

V nedeľu 13. apríla 2025 o 14:01 h nášho času zaznamenali seizmológovia zemetrasenie s magnitúdou 3,6 v oblasti západného Grécka. Hypocentrum otrasu sa nachádzalo v hĺbke 13 kilometrov a jeho epicentrum ležalo približne 22 kilometrov severozápadne od ostrova Itháki a 107 kilometrov západne od mesta Pátra.

Otrasy boli mierne, no vzhľadom na plytkú hĺbku mohli byť citeľné najmä v blízkych oblastiach, ako sú ostrovy Itháki, Lefkada a Kefalónia. Ide o región, ktorý sa nachádza v jednej z najaktívnejších seizmických zón v Európe, a preto nie je prekvapujúce, že k takýmto otrasom dochádza pravidelne. Tektonická aktivita tu súvisí so zlomovou líniou medzi Egejskou mikroplatňou a Africkou platňou, kde dochádza k neustálemu napätiu a posunom zemských vrstiev.

Západné Grécko, vrátane Iónskych ostrovov, je historicky známe výskytom silných zemetrasení. V roku 1953 zasiahlo Kefalóniu ničivé zemetrasenie s magnitúdou presahujúcou 7, ktoré spôsobilo vážne škody a ovplyvnilo tisíce obyvateľov. Aj v súčasnosti je táto oblasť neustále monitorovaná Národným observatóriom v Aténach a ďalšími seizmologickými inštitúciami.

 
 

Zemetrasenie mohlo pocítiť široké okolie

V okruhu 400 kilometrov od epicentra žije približne 20 miliónov ľudí, vrátane obyvateľov gréckych aj talianskych miest. Napriek tomu, že aktuálne otrasy boli slabé, ich vplyv mohol zasiahnuť väčšie územie, najmä v podobe mierneho chvenia pocíteného v budovách a na vyšších poschodiach.

V súvislosti so zvýšenou seizmickou aktivitou sa často spomína aj ostrov Santorini, ktorý sa nachádza juhovýchodne od dnešného epicentra. Santorini je známe svojou vulkanickou históriou a v minulosti tu došlo k viacerým zemetraseniam, ako aj k výrazným prejavom sopečnej činnosti. V rokoch 2011 a 2012 došlo na ostrove k zaznamenateľným pohybom magmy a k zvýšenému počtu menších otrasov, čo vyvolalo záujem vedcov o možnú obnovu aktivity pod kalderou. 

Záujem o ostrov sa prebudil aj pred pár týždňami, kedy sa v oblasti vyskytli stovky zemetrasení. Úrady pre istotu časť ostrova evakuovali, zakázali na ňom podujatie či zatvorili školy.

 

Hoci je vzdialenosť medzi Santorini a Iónskymi ostrovmi značná, obidve oblasti patria do širšej Egejskej tektonickej oblasti. Niektorí geológovia upozorňujú, že seizmické javy v týchto oblastiach môžu mať spoločné hlbšie príčiny, aj keď medzi nimi nie je priama súvislosť. Tektonická aktivita v Egejskom mori je výsledkom zložitých geologických procesov, ktoré sa odohrávajú pod povrchom zeme už milióny rokov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Vojtech
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Juraj
Piatok
Búrky
20 °C / 6 °C
Marek
Sobota
Skoro jasno
19 °C / 5 °C
Jaroslava
Nedeľa
Skoro jasno
17 °C / 4 °C
Jaroslav
Pondelok
Jasno
19 °C / 5 °C
Jarmila
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd