Oblasťou Jadranského mora dnes v dopoludňajších hodinách otriaslo silnejšie zemetrasenie, ktoré bolo cítiť na oboch stranách Jadranského mora v Chorvátsku aj v Taliansku. K incidentu došlo na pomerne novo objavenom zlome.
V centrálnej časti Jadranského mora došlo dnes o 10:23 k silnejšiemu zemetraseniu, ktoré bolo cítiť v mnohých mestách a v obciach v Taliansku, ako aj v Chorvátsku. K udalosti došlo uprostred mora, no odborníci uviedli, že vlna tsunami sa neočakáva a možno očakávať len výraznejšie vlnobitie.
Epicentrum zemetrasenia ležalo medzi mestami Dubrovník a Bari v hĺbke zhruba 10 km, podľa aktuálnych dát malo zemetrasenie magnitúdu 4.8.
Zemetrasenie bolo cítiť v Taliansku, no oveľa viac hlásení o zaznamenaných účinkoch zemetrasenia pochádza z Chorvátska a to predovšetkým z okolia Dubrovníka a mesta Split.
Obyvatelia zaznamenali trasenie pohárov a lustrov. Výraznejšie škody nateraz hlásené nie sú.
K udalosti došlo na pomerne novoobjavenom tektonickom zlome. Americkí a chorvátski vedci pred zhruba 15 rokmi objavili, že pod dnom južného Jadranu prechádza aktívny tektonický zlom, dlhý najmenej 200 kilometrov.
V oblasti sa aj v novodobej histórii vyskytovali zemetrasenia. Napríklad v roku 1667 zničilo ničivé zemetrasenie mesto Dubrovník a v novšej histórii je pamätný rok 1979, kedy zemetrasenie o sile 7.1 zasiahlo Čiernu Horu. Až donedávna však panoval vedecký konsenzus, že horotvorný proces medzi Dinárskymi vrchmi na pevnine a ostrovmi na pobreží Jadranu sa skončil, no novoobjavený aktívny zlom všetko zmenil.
Sieť GPS aparatúr zachytila, že územie Talianska, konkrétne päta talianskej čižmy sa približuje k chorvátskemu pobrežiu rýchlosťou štyri milimetre za rok. To na prvý pohľad nevyzerá veľa, no Jadranské more sa takto uzatvára tempom zhruba 4,5-kilometra za milión rokov. Jeho protiľahlé brehy sa tak stretnú o 50 až 70 miliónov rokov.
Oblasť Jadranského mora je tak stále seizmicky aktívna a aj v budúcnosti treba počítať so zemetrasením.