Z Nemecka a z Rakúska sa na naše územie ženie povodňová vlna. Dunaj už niekoľko dní stúpa, no posledné hodiny stúpa prudko. Večer by mala hladina Dunaja v našom hlavnom meste prekročiť úroveň 1. povodňového stupňa.
Rozsiahle, až 100-ročné povodne sužujú prakticky celé južné Nemecko, pričom povodňová vlna sa šíri po riekach Inn, Salzach, no predovšetkým po Dunaji. Voda zo všetkých týchto troch riek sa v Passau stretáva a následne postupuje cez Rakúsko ďalej.
Povodia v Nemecku sú už niekoľko týždňov nasýtené pre neutíchajúce dažde a búrky. Prvé problémy boli v Nemecku ešte minulý týždeň, konkrétne v Sársku. Hydrológovia varovali, že v prípade ďalších zrážok hrozia výraznejšie vzostupy, a to sa aj stalo.
Nad Českom sa usadila tlaková níž, ktorá k nám v piatok a v sobotu prinášala búrky, zatiaľ čo do Česka a Nemecka výdatné zrážky. V Nemecku pršalo tak intenzívne, že boli zaznamenané nové rekordy. Za deň spadlo toľko zrážok, čo obvykle za mesiac.
Len za uplynulých 72 hodín spadlo v Nemecku 150 až 200 litrov vody na meter štvorcový pôdy. Najvýraznejšie zrážky zaznamenali v týchto mestách:
Poloha | Úhrn v mm |
---|---|
Sigmarszell (Bavorsko)) | 186 |
Leutkirch (Bádensko-Württembersko) | 174 |
Oberhaching (Bavorsko) | 156 |
Maisach (Bavorsko) | 155 |
Geislingen (Bádensko-Württembersko) | 153 |
Pozitívnou správou je, že pršať už prestalo. Dnes sa na juhu Nemecka očakávajú už len silnejšie prehánky a búrky, ktoré prinesú lokálne 20 až 50 mm. Z rozsiahlych problémov sa tak stanú lokálne, no povodňová vlna sa teraz šíri po veľkých riekach.
Pre nás je dôležité sledovať výstupný bod Dunaja v Nemecku v Passau. Vode z nemecko-rakúskeho pohraničia trvá priemerne dva dni, kým sa doženie smerom k Bratislave. Pri aktuálnom prietoku je to aj menej.
Na rieke Inn, ktorá tvorí rakúsko-nemeckú hranicu, dochádza už k prudkému poklesu vodných hladín. Dnes o polnoci kulminoval Inn zväčša na úrovni pod 1. povodňovým stupňom takmer na celom úseku rakúsko-nemeckej hranice. V Rakúsku už prestalo pršať a ďalšie výdatnejšie zrážky sa tu neočakávajú.
Situácia na nemeckom Dunaji je však oveľa komplikovanejšia. Aktuálne hydrologické predpovede pre tok Dunaja v nemeckom Passau nie sú ideálne. Hladina Dunaja v Passau aktuálne osciluje okolo hranice 780 cm, no podľa hydrologickej predpovede by mala hladina ešte stúpať.
V pondelok večer by mohla hladina v nemeckom Passau prekročiť až extrémnu hranicu 4. povodňového stupňa.
To, samozrejme, predstavuje nebezpečenstvo aj pre slovenskú časť rieky Dunaj. Ako tak pozitívnou správou je fakt, že na Morave neprší a rieka Morava je pokojná. Ak by sa tak nedialo, tak Bratislavu by zasiahla jedna z najväčších povodní v histórii. 100-ročná voda z Nemecka a prípadné povodne na Morave by mali veľmi negatívny vplyv na naše hladiny.
Napriek tomu situácia až taká pokojná nebude.
Povodňová vlna sa začína prejavovať aj na slovenskom úseku Dunaja a v Bratislave od večera jeho hladina prudko stúpa. Zo včerajšej výšky 490 cm sa dostal na aktuálnych 585 a prudko stúpa aj naďalej.
Dnes večer by mal Dunaj v Bratislave dosiahnuť úroveň 650 cm, čo je prekročenie 1. povodňového stupňa.
Vzhľadom na očakávaný vývoj na nemeckom úseku Dunaja nie je prekročenie 1. povodňového stupňa v Bratislave konečná hodnota a Dunaj by mal stúpať aj naďalej. Ešte raz však dodáme, že vzhľadom na pokojnú Moravu sa neočakávajú rozsiahle problémy na slovenskom úseku Dunaja.
Samozrejme, vodohospodári sú v pohotovosti a prijímajú potrebné opatrenia, keďže zvýšená hladina Dunaja si vyžaduje zásahy.