V oblasti Podunajskej nížiny, ale aj na Považí dnes pozorovali veľmi vzácnu oblačnosť, ktorá sa objavuje len zriedka. Navyše tvar tejto oblačnosti je vskutku výnimočný, pretože pripomína vlniace sa more.
Dnes mnohí pozorovatelia videli v oblasti Podunajskej nížiny vzácne oblaky typu Asperitas, ktoré sa len tak často neobjavujú. Boli pozorované v oblasti Nových Zámkov, Nitry, ale aj Trenčína.
Oblaky typu Asperitas sú veľmi zriedkavé a možno povedať, že dokonca jedny z najvzácnejších typov oblačnosti na svete a ich vzhľad pripomína vlniace sa more.
Odborníci na oblačnosť vedia, že táto oblačnosť zrážky neprináša. Rôzna vertikálna šírka oblačnosti ovplyvňuje slnečné lúče, čo sa môže prejaviť sfarbením oblakov do rôznych odtieňov sivej, niekedy až tmavošedej.
Spôsob, akým sa oblaky Asperitas tvoria, je do istej miery záhadou, napriek tomu existuje medzi odborníkmi veľa diskusií o tom, ako vznikajú oblaky podobné vlnám.
Predpokladá sa, že ich výskyt súvisí s následkami konvektívnych búrok, hoci na druhej strany boli Asperitas pozorované aj v relatívne pokojnom prostredí. Je však jasné, že atmosférické podmienky musia byť nestabilné, aby vytvorili zvlnenú základňu oblakov, ako je to pri tomto type oblačnosti.
Tento typ oblakov je pomerne nový a oficiálne bol zaradený do Medzinárodného atlasu oblakov WMO len pre pár rokmi, konkrétne na 17. kongrese WMO v roku 2015, kedy sa Asperitas stal prvým novým typom oblakov za viac ako 50 rokov.
WMO intenzívne pracuje na ďalšom výskume ohľadom Asperitas.