Vedci predpovedajú, že nasledujúce letá v Európe budú oveľa horúcejšie a suchšie. Naznačuje to nový výskum atmosférickej cirkulácie v Atlantickom oceáne.
Výskumníci prišli s najnovším zistením, že horúčavy v Európe sa v budúcnosti budú stupňovať a letá budú oveľa suchšie, než na aké sme doteraz zvyknutí.
Naznačuje to nová štúdia v odbornom časopise Weather and Climate Dynamics. Poprední európski vedci skúmali anomálie v severnom Atlantickom oceáne ohľadom topenia ľadovcov a primiešavania sladkej vody do Atlantiku.
Vyššie hladiny roztopenej sladkej vody v severnom Atlantiku vedú k teplejším suchším letám v Európe, ukazuje nový výskum. Podľa odborníkov množstvo sladkej vody z topiacich ľadovcov prúdiaceho do severného Atlantiku môže narušiť normálnu cirkuláciu oceánov a ovplyvniť globálnu klímu.
Dôležitú úlohu zohrajú aj vetry, ktoré sú taktiež rozhodujúcou súčasťou rozsiahlych anomálií atmosférickej cirkulácie. Práve táto sladká voda spolu s vetrami spustí reťaz udalostí, ktoré povedú k vyšším teplotám v Európe, ktoré naplno pocítime najmä v lete.
„V nasledujúcich letách sú nižšie troposférické vetry odklonené na sever nad severný Atlantik. Toto vychýlenie vetrov na sever tvorí súčasť rozsiahlej anomálie atmosférickej cirkulácie pozostávajúcej z viac cyklónovej cirkulácie nad subpolárnou oblasťou severného Atlantiku a viacanticyklonálna cirkulácia nad časťami Európy, ktorá spôsobuje teplejšie a suchšie počasie nad Európou,“ uvádza sa v štúdii.
Zmeny sa už dejú a podľa prognostikov sa naplno prejavia do 5 rokov. Očakáva sa totiž, že topenie pevninského a morského ľadu sa v nasledujúcich desaťročiach zvýši a tento proces bude napredovať. Napríklad Grónsko už teraz zažilo nezvyčajne teplé leto, čo viedlo k zvýšenému prísunu sladkej vody do severného Atlantiku.
Vedci však nateraz nevedia presne povedať, ktorých európskych oblastí sa tieto horúčavy a suchá presne dotknú, no predikujú, že vlny horúčav zasiahnu aj zvyčajne chladnejšiu severnú Európu.
„Vzhľadom na identifikované prepojenia medzi sladkovodnými anomáliami a následným vývojom oceánsko-atmosféry naše výsledky naznačujú, že modelom môže chýbať kľúčový zdroj variability klímy a potenciálnej predvídateľnosti na veľké vzdialenosti,“ uvádza sa v závere štúdie.
Bude potrebný ešte ďalší výskum na to, aby klimatické modely zachytili všetky fyzikálne procesy potrebné na presné predpovede počasia v rôznych častiach Európy.