Zmiznú v roku 2025 Saturnove prstence?

Zmiznú v roku 2025 Saturnove prstence?
Ema Bazhaykin

Šiesta planéta Slnečnej sústavy je dobre známa svojimi prstencami. Práve ony sa však majú postupne stratiť. Stane sa tak v roku 2025?

Saturn je plynový gigant zložený prevažne z vodíka a hélia. Je druhou najväčšou planétou v Slnečnej sústave a šiestou od Slnka s priemerom asi 120 tisíc km.

Jeho ikonické prstence však miznú a v roku 2025 by mali zmiznúť celkom. Čo je však pravda len čiastočne, píše portál idnes.cz.

Prstence zmiznú len dočasne

Saturnove prstence síce dva roky neuvidíme, ale potom sa opäť objavia. Je to dôsledok pravidelného astronomického javu.

 

Všetko je dané tým, že je Saturnov rovník naklonený podobne, ako ten zemský. Zatiaľ čo pozemský rovník má sklon 23,5 stupňa, Saturnov rovník je sklonený o 26,7 stupňa.

Saturn okolo Slnka obieha s periódou necelých 29,5 pozemského roka a pri tomto pohybe sa pri pohľade zo Zeme zdá, že sa so svojimi prstencami, ktoré dosahujú cez 280 tisíc km od planéty, kýva hore a dole.

Tento systém prstencov planéty sa skladá z kúskov ľadu, prachu a hornín. Je však veľmi tenký a na väčšine miest má hrúbku iba niekoľko desiatok metrov. Sú teda také tenké, že pri pohľade z diaľky na ich hranu akoby zmiznú.

A to sa prejaví aj v tomto prípade. Ako sú prstence priamo nad Saturnovým rovníkom a spolu s ním sklonené k rovine Saturnovej dráhy, tak sa nám na Zemi v určitom období zdajú neviditeľné.

 

Presne to sa stane v roku 2025 a dôvodom, prečo Saturnove prstence zdanlivo „zmiznú“, je to, že sa budeme pozerať na ich hranu. To sa stáva pravidelne. Naposledy to bolo v roku 2009 a prstence sa postupne v priebehu niekoľkých mesiacov opäť „zviditeľnili“.

Prstence jedného dňa naozaj zmiznú

Podľa jednej štúdie sú prstence staré 400 až 100 miliónov rokov, čo je len zlomok veku Slnečnej sústavy. Môžu tak byť v polovici svojej existencie, takže by mohli zmiznúť za ďalších 100 miliónov rokov.

Štúdia popisuje, že prstence nevznikli v rovnakom čase ako Saturn alebo ostatné planéty. Z kozmologického hľadiska sú nedávnym prírastkom slnečnej sústavy. Po viac ako 90 percent existencie Saturnu neboli prítomné.

A zrejme sa nedožijú ani jeho konca. Prevažne ľadový materiál prstencov je neustále bombardovaný prachovými časticami pri veľmi vysokých rýchlostiach, čo vedie k tomu, že sa drobné úlomky ľadu a prachu odštepujú od svojich materských častíc.

Ultrafialové svetlo zo Slnka spôsobuje, že sa tieto úlomky vďaka fotoelektrickému javu elektricky nabíjajú. Rovnako ako Zem má aj Saturn magnetické pole a po nabití sa tieto drobné ľadové úlomky uvoľňujú zo systému prstencov a sú zachytené magnetickým poľom planéty.

V súčinnosti s gravitáciou obrie planéty sú potom strhávané do atmosféry Saturnu. Podľa inej štúdie sa každú polhodinu z prstencov vytratí do Saturnovej atmosféry približne objem hmoty s veľkosťou olympijského bazéna.

Na základe tejto rýchlosti prúdenia bolo odhadnuté, že vzhľadom na ich súčasnú hmotnosť prstence pravdepodobne zaniknú už za 100 miliónov rokov

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
4 °C / -11 °C
Klement
Zajtra
Prehánky
7 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Oblačno
9 °C / 1 °C
Kornel
Streda
Polooblačno
9 °C / -4 °C
Milan
Štvrtok
Občasný dážď
8 °C / 0 °C
Henrieta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd