Podľa meteorologickej služby Európskej únie Copernicus je už takmer jasné, že rok 2024 bude najteplejší v histórii merania. Rast teplôt dosiahol bod zlomu a konať treba hneď.
Rok 2024, ktorý pomaly končí, bude podľa meteorológov s najväčšou pravdepodobnosťou najteplejším v histórii merania, informuje tn.cz.
Teploty v tomto roku budú navyše o 1,55 °C vyššie ako v predindustriálnom období. Prvýkrát tak prekonajú míľnik 1,5 °C. Služba Copernicus na to upozornila tento týždeň v tlačovej správe.
„Je to bod zlomu pre globálne teploty, ktorý by mal slúžiť ako katalyzátor na zvýšenie ambícií na nadchádzajúcej klimatickej konferencii COP29,“ uviedla riaditeľka služby Samantha Burgessová.
V roku 2015 sa na klimatickej konferencii v Paríži štáty dohodli, že ich cieľom bude držať globálne teploty ideálne maximálne o 1,5 °C vyššie ako v predindustriálnom období. Vtedy ale išlo o teploty v rámci desaťročí, nie jednotlivých rokov.
Podľa OSN kvôli rastu teplôt hrozí katastrofa. Ešte v tomto storočí by totiž mohla stúpnuť oproti predindustriálnemu obdobiu o 3,1 °C. Ak by všetky štáty splnili svoje klimatické záväzky, bolo by to stále desivých 2,6 °C..
Nešlo by navyše len o neznesiteľné horúčavy. Vyššie teploty by znamenali nadpriemerné odparovanie vody z oceánov a následné prudké lejaky, ktoré môžu spôsobiť ničivé povodne podobné tým, ktoré už tento rok zažila Čína, Brazília, Austrália aj Európa, vrátane Česka.
Obdobie prudkých zrážok by sa potom striedalo s obdobiami sucha.
V azerbajdžanskom Baku začne budúci týždeň klimatická konferencia COP29. Na tej by sa mali štáty baviť o tom, ako budú proti klimatickej zmene postupovať. Už teraz sa však očakáva, že konferencie sa nezúčastnia viacerí svetoví lídri, vrátane novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.