Takáto víchrica sa vyskytne raz za desaťročie. Stromy padali ako zápalky. Po víchrici je bez elektriny 600 000 ľudí

Takáto víchrica sa vyskytne raz za desaťročie. Stromy padali ako zápalky. Po víchrici je bez elektriny 600 000 ľudí
Ema Bazhaykin

Cyklóna prináša silný vietor, lejaky aj snehové víchrice. Stromy padajú ako zápalky, poškodzujú domy, autá a elektrické vedenia. Silný vietor si už vyžiadal aj prvú obeť.

Jeden človek zomrel a státisíce zákazníkov zostali bez elektriny po tom, čo severozápadné oblasti Spojených štátov zasiahla silná cyklóna. Živel prináša hurikánové vetry, intenzívne sneženie a dážď. Prognózy na najbližšie dni tiež nie sú optimistické.

V posledných dňoch sa cyklóna rozvíja nad severozápadným pobrežím Spojených štátov. Živel sa dostal na pevninu v utorok a spôsobil rozsiahle škody v štáte Washington, častiach Kalifornie, Oregonu a v Britskej Kolumbii.

Cyklóna nad severozápadným pobrežím Ameriky
Cyklóna nad severozápadným pobrežím Ameriky, zdroj: NOAA

Raz za desaťročie

Jeden človek je mŕtvy a státisíce obyvateľov zostali bez elektriny. Tohtoročná cyklónová bomba je podľa amerických meteorológov najsilnejšia za posledné roky. Podľa úradu Národnej meteorologickej služby (NWS) v Oregone sa takáto intenzívna búrka v regióne vyskytuje iba raz za desaťročie.

 

Predpovede naznačujú, že tlaková níž bude minimálne do piatka spôsobovať extrémne lejaky, búrky či dokonca snehové víchrice. Podľa NWS môže búrka ešte zosilnieť a až trikrát prekročiť kritériá potrebné na to, aby sa mohla považovať za cyklónovú bombu.

Atmosférický front, ktorý sa pohybuje už mnoho hodín, spôsobuje zmätok v mnohých amerických a kanadských mestách. Hurikán láme stromy, z ktorých niektoré padajú na domy či elektrické vedenia.

Víchrica má už aj prvú obeť. V meste Lynnwod v Seattli strom spadol na centrum pre bezdomovcov a zabil 50-ročnú ženu.

Hasiči v Seattli vyzývajú obyvateľov, aby sa zdržiavali na najnižších poschodiach a ďalej od okien.

Extrémne poveternostné podmienky viedli k poškodeniu elektrickej siete. V štáte Washington, kde bol zaznamenaný vietor s rýchlosťou presahujúcou 120 km/h, bolo v stredu bez prúdu približne 650 000 ľudí.

 

S nedostatkom energie zápasí aj 140 000 obyvateľov Britskej Kolumbie v Kanade a desaťtisíce ľudí v Kalifornii a Oregone. Mnohé školy dnes zostali zatvorené.

Zlé počasie pokračuje aj zajtra

Podľa predpovedí prinesie front v najbližších dňoch silné vlny dažďa a sneženia. To všetko vďaka tzv. atmosférickým riekam, ktoré prepravujú obrovské množstvá vodnej pary z teplých vôd oceánu do krajín stredných zemepisných šírok v atmosfére.

Najvýdatnejšie zrážky, ktoré začali už dnes, budú vrcholiť vo štvrtok na severozápade Kalifornie, kde by mohlo spadnúť až 400 litrov vody na meter štvorcový. Platí tam najvyšší stupeň povodňového rizika. Vo vyšších polohách sa očakáva výdatné sneženie.

Podmienky sa začnú cez víkend zlepšovať, no slabšie zrážky môžu pretrvávať aj budúci týždeň.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
4 °C / -11 °C
Klement
Zajtra
Prehánky
7 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Oblačno
9 °C / 1 °C
Kornel
Streda
Polooblačno
9 °C / -4 °C
Milan
Štvrtok
Občasný dážď
8 °C / 0 °C
Henrieta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd