Európsky komisár pre klímu Wopke Hoekstra varuje, že svet čelí nielen zhoršujúcim sa klimatickým podmienkam, ale aj „geopolitickej zime“. Situáciu zhorší aj návrat amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Hoekstra zdôrazňuje, že napriek významnému pokroku Európy v oblasti znižovania emisií CO2 a zavádzania zelených technológií nemôže EÚ tento problém vyriešiť sama. Európske emisie tvoria iba 6 % celosvetových emisií, čo znamená, že bez spolupráce hlavných znečisťovateľov, ako sú USA, Čína alebo krajiny skupiny G20, nebude možné dosiahnuť zásadné zmeny.
„Klimatická zmena nepozná hranice. Nezáleží na tom, kde sú emisie vypúšťané, dopad je globálny," uviedol pre Politico Hoekstra.
Donald Trump, ktorý počas svojej prezidentskej kampane sľúbil zrušenie klimatických opatrení prijatých za vlády Joea Bidena, predstavuje pre globálnu klimatickú diplomaciu značnú výzvu.
Európa sa však zatiaľ snaží vyhnúť priamej konfrontácii. „Diplomacia a motivácia sú kľúčové,“ poznamenal Hoekstra, pričom upozornil na nutnosť kombinácie stimulov a sankcií, aby bolo možné presvedčiť ostatné krajiny k intenzívnejšiemu boju proti klimatickej zmene.
Jedným z významných krokov EÚ v oblasti klímy je zavedenie uhlíkovej dane na hraniciach, ktorá začne platiť od roku 2026. Táto daň bude uvalená na dovoz tovaru s vysokými emisiami CO2, čo má motivovať zahraničných výrobcov k ekologickejším postupom. Tento krok však vyvoláva kritiku zo strany krajín, ako sú Brazília, Čína či Juhoafrická republika, ktoré ho považujú za nespravodlivý.
Hoekstra zdôrazňuje, že EÚ musí nájsť rovnováhu medzi svojimi ambicióznymi klimatickými cieľmi a potrebou zachovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. Podľa neho by mal byť zelený prechod prezentovaný ako príležitosť pre rozvoj čistých technológií a ekonomický rast.
„Musíme zaistiť, aby ťažký priemysel nielen prežil, ale mohol prosperovať na európskej pôde,“ uviedol Hoekstra a dodal, že predvídateľnosť pravidiel je kľúčová pre dlhodobé investície firiem.
Budúci rok sa v Brazílii uskutoční klimatický summit COP30, ktorý bude podľa Hoekstra kľúčovou príležitosťou na posilnenie globálnych klimatických ambícií. Európa plánuje pokračovať vo svojich iniciatívach a zároveň apelovať na ostatných veľkých emitentov, aby prispeli k riešeniu problému.
Hoekstra zhŕňa, že boj proti klimatickej kríze si vyžaduje nielen technické a politické opatrenia, ale predovšetkým globálnu solidaritu a spoluprácu. „Nemôžeme presúvať zodpovednosť na iné krajiny. Každý musí prispieť svojim dielom,“ uzatvára.