Klimatické zmeny výrazne škodia našej planéte a mnohí si túto skutočnosť aj uvedomujú. Na významnej konferencii COP29 okrem iného odozneli aj drsné slová o tom, že niektoré krajiny sú v dôsledku klimatických zmien odsúdené za zánik.
Na konferencii COP29 sa objavujú ďalšie silné prejavy od svetových lídrov o klimatických problémoch, ktorými niektoré krajiny čelia. Jeden z najvýraznejších prejavov predniesla prezidentka Marshallových ostrovov Hilda Heine, informuje Globe24.
Táto malá ostrovná krajina patrí k najohrozenejším na svete, pokiaľ ide o zmeny klímy. Marshallove ostrovy ležia len 2 metre nad hladinou mora, čo znamená, že aj minimálny nárast hladiny oceánu môže mať pre túto krajinu fatálne následky.
Prezidentka Heine varovala, že ak sa globálne teploty zvýšia o 2 °C, jej krajina môže byť odsúdená na zánik. Prezidentka vysvetlila, že krajina má plán, ako sa brániť, ale ten si vyžaduje značné finančné prostriedky.
„Už si nemôžeme dovoliť podceňovať náklady tejto krízy, ktoré sa odhadujú na bilióny dolárov ročne,“ vyhlásila podľa BBC. Nie je to však otázka iba peňazí, ale aj politickej vôle.
Marshallove ostrovy sa skladajú zo skupiny koralových atolov a ostrovov, ktoré sa rozkladajú v Tichom oceáne a ležia medzi Havajom a Austráliou. Ich geografická poloha a prírodná charakteristika znamenajú, že aj nepatrné zvýšenie hladiny mora môže ohroziť existenciu týchto ostrovov.
Tento štát leží doslova na hranici medzi životom a zánikom – každé zemetrasenie, každý tajfún alebo zmena počasia môže viesť k situáciám, kedy sa voda zaleje cez nízko položené koralové útesy a zasiahne ostrovy.