Podľa rebríčka IQAir zverejneného v utorok a stredu je momentálne najznečistenejším hlavným mestom na svete jedno z miest v Európe. Obyvateľom odporučili, aby sa vyhýbali pobytu vonku.
Index kvality ovzdušia (AQI) pravidelne monitoruje kvalitu ovzdušia v mestách na celom svete. Ide o neziskový projekt, ktorý začal v roku 2007. Jeho poslaním je zvyšovať informovanosť občanov o znečistení ovzdušia a poskytovať jednotné a celosvetové informácie o kvalite ovzdušia.
Projekt poskytuje transparentné informácie o kvalite ovzdušia pre viac ako 130 krajín a pokrýva viac ako 250 000 staníc na monitorovanie kvality ovzdušia v 2 000 veľkých mestách.
Tento index kvality ovzdušia dosiahol v noci z pondelka na utorok v Sarajeve 442 bodov a každý výsledok nad 100 bodov je považovaný za neuspokojivý, informoval o tom aj bosniansky denník Oslobodjenje.
V utorok ráno bola koncentrácia častíc PM2,5 206, čo je 26,2-krát viac ako množstvo povolené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). V stredu sa však situácia ešte zhoršila. Rebríček IQAir ukazuje, že v ten deň ráno koncentrácia PM2,5 dosiahla 315 bodov. Aktuálne je jeho hornota o niečo nižšia, ale stále vysoká a to 201.
PM2,5 sú častice s priemerom menším ako 2,5 mikrometra, preto sa ľahko dostávajú do pľúc a predstavujú najväčšiu hrozbu pre ľudské zdravie. Uvoľňujú sa znečistením z tovární a v dôsledku prevádzky spaľovacích motorov.
Sarajevské úrady vydali v pondelok obyvateľom varovanie pred znečistením ovzdušia. „K zlej kvalite ovzdušia v najbližších dňoch prispejú aj predpovedané poveternostné podmienky,“ varoval expertný tím úradov bosnianskej metropoly.
Obyvateľom hlavného mesta Bosny a Hercegoviny odporučili, aby sa vyhýbali fyzickej aktivite vonku. „Zvlášť citlivým skupinám, ako sú deti, tehotné ženy, starší ľudia a pacienti s respiračnými a srdcovými chorobami, sa neodporúča opúšťať uzavreté miestnosti," poznamenalo.
Medzi 20 najviac znečistených miest sveta sa v utorok dostali aj ďalšie južné metropoly ako Skopje, Priština a Belehrad.