Do konca roka nás čakajú ešte dva splny Mesiaca, avšak superspln bude už len jeden. Nastane už o pár dní a sprevádzať ho bude ešte jeden vesmírny jav, vďaka ktorému bude unikátny.
Noc z 15. na 16. novembra 2024 sa bude niesť v znamení posledného „supermesiaca“ tohto roka.
Nielenže náš satelit dosiahne fázu splnu, ale na oblohe bude vyzerať väčší a jasnejší než zvyčajne. Tento úkaz uzatvára sériu štyroch po sebe idúcich supersplnov, ktoré sa začali v auguste „Modrým“ mesiacom.
Novembrový spln sa podľa starého farmárskeho Almanachu nazýva „Bobrí“ mesiac. Toto pomenovanie dostal spln podľa toho, že v tomto časovom období sa bobry v severnej Amerike vo veľkom začínajú ukrývať pred blížiacou sa zimou.
Čím však bude novembrový spln jedinečný?
Termín „superspln“ alebo „supermesiac“ označuje spln, ktorý sa vyskytuje v blízkosti perigea, čo je bod na lunárnej obežnej dráhe najbližšie k Zemi.
Keď počas perigea nastane spln (do 90 % minimálnej vzdialenosti od Zeme), zdá sa, že je väčší a jasnejší ako normálny spln.
Pri príležitosti supermesiaca 15. novembra si fanúšikovia astronómie budú môcť užiť aj pohľad na hviezdokopu Plejády, ktorá sa objaví vpravo dole od Mesiaca.
Plejády alebo Sedem sestier tvoria nádhernú hviezdokopu v blízkosti súhvezdia Býk. Toto je zároveň jedna z najbližších hviezdokôp na nočnej oblohe a možno ju pozorovať aj voľným okom.
V závislosti od časového pásma sa najlepší čas na pozorovanie tohto supersplnu mierne líši. Na Slovensku by mal spln dosiahnuť vrchol večer o 22:28 hodine.