Strednou Amerikou sa šíri mucha, nebezpečný parazit, ktorý kladie vajíčka do otvorených rán. V novembri bolo hlásené, že ho opäť odhalili v Mexiku a Spojené štáty sa obávajú invázie.
Po celé desaťročia krajiny Južnej a Severnej Ameriky investovali miliardy dolárov do boja proti parazitom. V polovici 60. rokov 20. storočia bola táto mucha takmer úplne eliminovaná z južných Spojených štátov, kde predstavovala vážny problém pre chovateľov dobytka. V roku 2006 bola pozdĺž hraníc USA s Mexikom vytvorená špeciálna ochranná bariéra.
Od roku 2023 však počet prípadov juhoamerického hmyzu stúpa a šíri sa na sever, z Panamy do Kostariky, Nikaraguy, Hondurasu a Guatemaly. V Paname sa počet zistených prípadov prudko zvýšil z priemerných 25 za rok pred vlaňajškom na 22 611 zaznamenaných do 4. decembra.
Americké veľvyslanectvo v Kostarike oznámilo, že krajina zaznamenala tento rok zvýšený počet nakazených ľudí a začiatkom roka bolo potvrdené už aj jedno úmrtie.
Ako informovalo ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických koncom novembra, hmyz bol opäť spozorovaný aj v Mexiku, kde bol v roku 1986 vyhubený.
Kvôli riziku, že sa mucha dostane do USA, bol dovoz dobytka z Mexika obmedzený „až do ďalších informácií od mexických úradov o veľkosti a rozsahu zamorenia“. Existujú obavy, že parazita by mohli preniesť najmä infikované kone, často nelegálne dovezené.
Skrutka (Cochliomyia hominivorax) sa podobá na muchu domácu, je však o niečo väčšia. Infikuje najmä hospodárske zvieratá, domáce zvieratá, voľne žijúce zvieratá a menej často aj ľudí. Dospelé samice kladú vajíčka najčastejšie do otvorených rán na koži. Larvy sa živia mäsom obklopujúcim ranu, trhajú tkanivo svojimi ostrými háčikmi v ústach a požierajú svojich hostiteľov zvnútra. Keď sa z vajíčok vyliahne viac lariev, rana sa zväčší a prehĺbi. Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je úmrtnosť u ľudí približne 3 %.
Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú najviac ohrození ľudia žijúci vo vidieckych oblastiach, ktorí často pracujú s hospodárskymi zvieratami, no infekcia sa môže vyskytnúť u každého, kto má rany, vrátane tých po nedávnych operáciách. Neexistuje žiadna schválená liečba okrem fyzického odstránenia lariev z tkaniva.
Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických odporučilo majiteľom domácich zvierat, aby skontrolovali svoje domáce zvieratá na zväčšujúce sa alebo vytekajúce rany a na prítomnosť vajíčok alebo lariev hmyzu.