Zima 2024/2025 sa začína po meteorologickej stránke veľmi dynamicky. Začiatkom decembra sa jadro polárneho víru začne presúvať a vytvárať vlny, a túto jednu oblasť doslova zasype množstvom snehu.
Polárny vír, odborne polárny vortex, sa dáva do pohybu a jeho jadro sa presúva nad Kanadu a Severnú Ameriku. Pohyb polárneho víru je vždy dôležitý pre predpovedanie zimy.
Očakáva sa, že jedno z jeho jadier sa presunie do Severnej Ameriky, čím sa vytvorí špeciálny stav nazývaný „cross-polar flow“. K tomu dochádza, keď oblasť nízkeho tlaku sa otáča proti smeru hodinových ručičiek a sťahuje studený vzduch z polárnych oblastí do nižších polôh, informuje špecializovaný portál Severe Weather Europe.
Polárny vír sa začína akoby vlniť a vytvára tzv. Rossbyho vlny. Ide o tlakové anomálie, ktoré tvoria vo vlnovom vzore tlakových výší a níží. Takéto tlakové vlny sú pokusom atmosféry vyrovnať teplotný rozdiel medzi studenými pólmi a teplými trópmi.
Príklad Rossbyho vĺn môžete vidieť na obrázku nižšie od NOAA.
Jadro polárneho víru nad Kanadou a severom Spojených štátov bude tlačiť chladný vzduch smerom na juh, čo sa prejaví nasledujúce dni a týždne tak, že do týchto častí vtrhne arktický vzduch. Práve tu prinesie masívne sneženie a doslova zasype Kanadu a severné štáty USA kopou snehu.
Zatiaľ čo jedno jadro polárneho víru bude začiatkom decembra ležať nad Severnou Amerikou a druhé jadro nad Sibírou, vo všeobecnosti to znamená vytvorenie mohutnej tlakovej výše nad západnou Európou. Tá sa podľa modelu ECMWF vytvorí koncom novembra nad Britskými ostrovmi.
Predpoveď teplotnej anomálie ukazuje v prvom decembrovom týždni teplotne nadnormálne teploty pod oblasťou vysokého tlaku vzduchu nad západnou Európu, ktorá však už nad našu oblasť zasahovať nebude. Na strednej Európe vrátane Slovenska by mali byť teploty mierne podnormálne.
Polárny vír a jeho vývoj budeme sledovať aj naďalej a prinášať aktualizované informácie o jeho vplyve pre zimnú predpoveď v Európe.