Sezóna hurikánov v Atlantiku sa skončila. Hoci počet hurikánov tento rok nebol ani zďaleka rekordný, táto sezóna bola jednou z najničivejších v histórii.
Podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) sa sezóna hurikánov v Atlantiku oficiálne skončí 30. novembra.
Tento rok sa v oceáne vyskytlo spolu 18 pomenovaných búrok s rýchlosťou vetra najmenej 63 km/h, z toho 11 sa stalo hurikánmi (rýchlosť vetra nad 119 km/h) a 5 dosiahlo rýchlosť vetra nad 179 km/h, čo ich klasifikovalo ako veľké hurikány.
NOAA vysvetlila, že počas atlantickej hurikánovej sezóny je pozorovaných v priemere 14 búrok, z ktorých sa 7 stáva hurikánmi a 3 z nich sú obzvlášť intenzívne.
Tohtoročným rekordérom bol hurikán Beryl, ktorý na prelome júna a júla zúril v Karibskom mori a Mexickom zálive. Stal sa najskorším hurikánom najvyššej 5.kategórie v Saffir-Simpsonovej klasifikácii – javy tejto sily sa zvyčajne tvoria v auguste a septembri.
NOAA upozornila aj na októbrový hurikán Milton, ktorého rýchlosť zosilnenia sa ukázala byť jednou z najrýchlejších v histórii – jeho sprievodné poryvy sa zrýchlili o 145 km/h za 24 hodín.
Hoci tohtoročná atlantická hurikánová sezóna nebola najaktívnejšia – v roku 2020 bolo 30 pomenovaných tropických búrok – ukázala sa ako jedna z najnebezpečnejších.
Hurikán Helene sa zapísal do histórie ako najsmrteľnejší hurikán s viac ako 200 potvrdenými obeťami od hurikánu Katrina v roku 2005. Sprievodné zrážky priniesli masívne záplavy, ktoré zdevastovali Severnú Karolínu.
Búrky a hurikány spôsobili aj rozsiahle materiálne škody. Predbežné odhady uvádzajú straty na úrovni približne 200 miliárd dolárov, čím sa rok 2024 stal druhou najnákladnejšou sezónou v histórii.