Nedávne masívne stiahnutie výrobkov spoločnosti Coca-Cola prinieslo neočakávaný problém: kam a ako bezpečne zlikvidovať 14 miliónov litrov koly, Fanty, Sprite a Mezzo Mix? Táto otázka sa stala výzvou nielen pre spoločnosť, ale aj pre životné prostredie.
Pred niekoľkými dňami spoločnosť Coca-Cola oznámila stiahnutie približne 28 miliónov PET fliaš s objemom 0,5 litra z rakúskeho trhu. Dôvodom je zlomené sito v plniacej linke, ktoré mohlo spôsobiť prítomnosť kovových častíc v nápojoch. Aby sa predišlo riziku pre spotrebiteľov, rozhodla sa spoločnosť pre tento radikálny krok.
Rakúska Coca-Cola, ktorá má sídlo len pár kilometrov od slovenských hraníc teraz zhromažďuje milióny litrov sladených nápojov s vysokým obsahom cukru. Za normálnych okolností by nápoje zvládla spracovať kanalizácia, ale 14 miliónov litrov sladenej vody by mohlo vážne poškodiť čističky odpadových vôd a baktérie, ktoré by túto sladkú vodu mali rozložiť. Aktuálne tak skúmajú, čo urobiť, aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom na životné prostredie.
Cukor obsiahnutý v nápojoch podporuje rast baktérií. Ak by sa nápoje vyliali do kanalizácie, čističky odpadových vôd by mohli byť preťažené.
Podľa Josefa Taubera, prevádzkového riaditeľa čističky odpadových vôd v Korneuburgu a vedeckého pracovníka TU Wien pre Der Standard, by bolo potrebné intenzívne prevzdušňovanie čističiek na zabránenie nadmernému rastu baktérií. Tento proces je však energeticky náročný a likvidácia takého množstva nápojov by mohla trvať roky.
Okrem cukru je problémom aj kyselina fosforečná obsiahnutá v kole. Tá môže podporovať rast rias v vodných tokoch, čo vedie k eutrofizácii a následnému úbytku kyslíka vo vode. Čističky odpadových vôd majú prísne limity na obsah fosforu, takže by bolo potrebné kyselinu fosforečnú pred likvidáciou neutralizovať.
Jednou z navrhovaných možností je preprava nápojov do bioplynových staníc alebo kalových nádrží čističiek odpadových vôd. Tu by sa nápoje mohli podrobiť fermentácii, pri ktorej by sa cukor premenil na bioplyn. Tento proces by nielen bezpečne zlikvidoval nápoje, ale aj prispel k výrobe obnoviteľnej energie.
Ďalšou možnosťou je spaľovanie nápojov spolu s PET fľašami v špeciálnych rotačných peciach. Tento proces však nie je jednoduchý. Bežné spaľovne komunálneho odpadu nie sú vybavené na spaľovanie tekutín. Navyše, fľaše by sa nemohli spaľovať paletovo, ale museli by sa postupne primiešavať, čo celý proces predlžuje.
Ak by sa fľaše zbavili obsahu, mohli by sa PET fľaše recyklovať. To by však znamenalo otvoriť každú jednu fľašu a separovať tekutý obsah od plastu, čo je časovo a finančne náročné.
Podľa zákona sú stiahnuté nápoje klasifikované ako odpad. To znamená, že ich likvidácia podlieha prísnym právnym predpisom a vyžaduje si špeciálne povolenia. Akonáhle existuje úmysel zbaviť sa produktu, stáva sa z neho odpad a musí byť likvidovaný v súlade so zákonom o odpadoch. Toto je ďalší dôvod, prečo nápoje nemôžu byť jednoducho vyliať do kanalizácie alebo voľne v prírode.
Coca-Cola sťahuje výrobky z trhu, ktoré mohli zakúpiť aj Slováci v pohraničných regiónoch so Slovenskom. Zoznam, ktorých nápojov sa stiahnutie z trhu týka si pozrite TU >>>