Čo sa deje na odvrátenej strane Mesiaca? Testovali sa prvé vzorky

Čo sa deje na odvrátenej strane Mesiaca? Testovali sa prvé vzorky
Veronika Sádovská

Vedci predstavili prvé podrobné výsledky skúmania vzoriek z odvrátenej strany Mesiaca, ktoré poskytla čínska sonda Chang'e 6. Analýza ich zloženia ukázala, že vulkanická činnosť tam prebiehala pred tromi až štyrmi miliardami rokov.

Doteraz sa vedci dozvedali o histórii Mesiaca iba pomocou hornín prinesených z oblasti privrátenej k našej planéte. Misia Chang'e 6 v júni priniesla vzorky z odvrátenej strany nášho prirodzeného satelitu na Zem po prvý raz v histórii ľudstva, čím poskytla jedinečnú príležitosť študovať tamojšiu sopečnú aktivitu. Sonda nazbierala takmer dva kilogramy mesačnej pôdy.

„Vyriešenie záhady vulkanickej histórie odvrátenej strany Mesiaca je kľúčové pre pochopenie dichotómie jeho hemisfér,“ zdôraznil profesor Li Qiu-Li z Čínskej akadémie vied.

Asymetria medzi dvoma stranami Mesiaca, vrátane rozdielov v distribúcii čadiča, topografii, hrúbke kôry a koncentrácii tória, bola dlho záhadou.

 

Neuveriteľné 4 miliardy rokov

Čínsky tím vykonal izotopové datovanie 108 čadičových fragmentov dodaných z Mesiaca. Až 107 z nich odhalilo konzistentný vek formácie približne pred 2 807 miliónmi rokov, čo naznačuje aj vek erupcie miestnych bazaltov na mieste pristátia sondy. Vedci zdôrazňujú, že táto vulkanická epizóda spred 2,8 miliardy rokov nebola pozorovaná vo vzorkách z viditeľnej strany Mesiaca.

Vek ďalšieho úlomku čadiča s vysokým obsahom hliníka bol však stanovený na približne 4 203 miliónov rokov. Podľa analýzy pochádza z oblasti južne od miesta pristátia Chang'e 6. Ide o najstaršiu vzorku lunárneho čadiča, ktorého vek bol presne odhadnutý.

Tieto údaje naznačujú, že vulkanická aktivita na odvrátenej strane Mesiaca trvala najmenej 1,4 miliardy rokov - pred 4,2 až 2,8 miliardami rokov.

 

Nádej na ďalší výskum

Úzka korešpondencia medzi 2,8 miliardy rokov starým vekom čadiča a odhadmi založenými na počte kráterov naznačuje, že chronologický model založený na kráteroch vyvinutý z pozorovaní viditeľnej strany Mesiaca platí aj pre druhú pologuľu.

Ako vedci zdôrazňujú v časopise Nature, izotopový vek bazaltov z misie Chang'e 6 je tiež dôležitým kalibračným bodom pre zlepšenie metód učenia sa o histórii Mesiaca na základe počítania kráterov na povrchu nášho prirodzeného satelitu.

V roku 2020 Čína priniesla na Zem vzorky lunárnej pôdy zo strany Mesiaca viditeľnej zo Zeme. Predtým sa to naposledy podarilo v rámci amerického programu Apollo v 70. rokoch minulého storočia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
4 °C / -11 °C
Klement
Zajtra
Prehánky
7 °C / -6 °C
Emília
Pondelok
Zamračené
10 °C / -5 °C
Katarína
Utorok
Oblačno
9 °C / 1 °C
Kornel
Streda
Polooblačno
9 °C / -4 °C
Milan
Štvrtok
Občasný dážď
8 °C / 0 °C
Henrieta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd