Čína prišla s megalomanským nápadom, ktorý sa už aj realizuje. Plánuje vytvoriť dlhú umelú rieku, ktorá dodá potrebnú vodu do vyprahnutých oblastí tejto obrovskej krajiny.
Čína má dlhodobý problém, s ktorých plánuje zatočiť odvážnym nápadom. Vo všeobecnosti sú južné oblasti krajiny relatívne vlhké a dobre zavlažované, no veľká časť severu trpí vyprahnutými suchými podmienkami.
Odborníci predpovedajú, že zásobovanie vodou v Číne nebude schopné uspokojiť dopyt do roku 2030, ak bude pokračovať vo využívaní vody na súčasnej úrovni. Niektoré časti Číny sú z hľadiska vodných zdrojov porovnateľné s Blízkym východom a nedostatok vody by mohol mať obrovský vplyv na ekonomiku.
Potreba vody v Číne sa stáva čoraz naliehavejšou, pretože tretina obyvateľstva krajiny sa sústreďuje v suchých severných panvách, kde je vody žalostne málo.
Odvážne riešenie prichádza v podobe projektu South-North Water Transfer Project (SNWTP), inžinierskeho megaprojektu, ktorého cieľom je do roku 2050 presunúť 44,8 miliárd kubických metrov sladkej vody každý rok z juhu krajiny na sever, informuje o aktuálnom stave odborný časopis Science Direct.
Voda sa dopravuje po prúde pomocou gravitácie cez sieť umelých kanálov a kanálov. Čína už tento projekt začala realizovať v roku 2002, no ide o projekt, ktorý potrvá desaťročia, kým sa dostane do finálnej fázy.
Sieť bude pozostávať z troch hlavných priechodov – projektu západnej cesty, projektu strednej cesty a projektu východnej cesty – ktoré odvádzajú vodu z horného, stredného a dolného toku rieky Jang-c’-ťiang smerom na sever a severozápad.
Nedávne správy od spoločnosti China South-to-North Water Diversion Company uvádzajú, že prvá fáza východnej trasy s dĺžkou 1 467 km preniesla do Shandongu 6,14 miliardy metrov kubických vody, čo sú pre Čínu pozitívne správy. Aktuálne sa intenzívne pracuje na dokončení projektu západnej cesty.
Na druhej strane existujú obrovské obavy o životné prostredie, ako je to často v prípade inžinierskych projektov takéhoto rozsahu. Niektorí odborníci tvrdia, že tento projekt je neudržateľný a bojuje s mnohými problémami, čo sa týka kvality vody aj environmentálnych otázok.
Tento projekt už teraz celkovo znížil kvalitu vody v priľahlých riečnych systémoch a navyše výrazne znížil množstvo rýb a morského života v týchto vodách. Čína však napriek tomu rýchlym tempom pokračuje vo výstavbe tohto megalomanského projektu. Ten by sa mal dokončiť v roku 2050.