Počasie v Európe začína ovplyvňovať bombogenéza, ktorá však rastie do obrovských rozmerov. V nedeľu by mala dosiahnuť veľkosť až 2 000 km v priemere.
Nad teplejšími vodami Atlantického oceánu došlo počas piatku k zaujímavému meteorologickému javu, ktorý sa nazýva bombogenéza, respektíve v meteorologickej terminológii odborne označený ako rapídna cyklogenéza. V laickom vysvetlení ide o tlakovú níž, ktorá sa mimoriadne rýchlo a výrazne bude prehlbovať.
Pri pobreží západnej Európy sa schyľuje k mimoriadne veľkej bombogenéze, čo sa jej rozmerov týka. Táto tlaková níž dosiahne v nedeľu pozoruhodný priemer − viac ako 2000 kilometrov. Dostala pomenovanie Bert.
Výrazné prehlbovanie tlakovej níže so sebou vždy prináša nepriaznivé počasie a ani v tomto prípade to nebude iné. Počas víkendu tak niektoré časti Európy zažijú veľmi nepriaznivé počasie.
Stred tejto hlbokej tlakovej níže sa začne dnes presúvať západne od pobrežia Írska k severovýchodu okolo Škótska a smerom nad Škandináviu. Najhoršie počasie čaká Britské ostrovy, ktoré potrápi ďalšie sneženie a silný nárazový vietor s rýchlosťou vyše 120 km/h. Vietor zosilnie aj na pobreží Francúzska, Nemecka a Dánska.
Silný vietor prinesie vysoké vlny najmä na pobrežie Škótska a vietor môže páchať materiálne škody. Met Office vydal na sobotu a nedeľu bolo varovanie 2. stupňa pred snehom a ľadom spolu s početnými žltými varovaniami pred dažďom a vetrom.
Táto obrovská tlaková níž zároveň rýchlo stlačí teplý vzduch z morskej oblasti Kanárskych ostrovov cez juhozápadnú Európu naším smerom a Slovensko tak čaká oteplenie.
Studený vzduch, ktorý sa tu momentálne nachádza, sa rýchlo rozptýli. Teploty na Slovensku stúpnu na +10 °C, čo sú výrazne nadpriemerné teploty na koniec novembra.
V nedeľu síce prídu nad Slovensko dozvuky veterného počasie, avšak vietor nebude príliš silný a dosiahne rýchlosť v nárazoch do 70 km/h. No predovšetkým sa oteplí a teploty budú stúpať. Znamená to, že sneh sa na väčšine nášho územia na začiatku týždňa roztopí.