Výdatné sneženie počas včerajšieho dňa zvýšilo lavínový stupeň ohrozenia na horách, a to až na najvyšší stupeň. Pri tomto stupni môže lavínu spustiť už aj jeden lyžiar.
Za posledné 4 dni pripadlo v slovenských pohoriach od 30 do 70 cm nového snehu. Najviac snehu napadlo v Nízkych Tatrách a vo východnej časti Vysokých Tatier, najmenej v Malej Fatre.
I keď je teplota vzduchu na sadanie a stabilizáciu snehovej pokrývky pomerne priaznivá, problémom ostáva veľké množstvo nového snehu, ktoré pribúda každým dňom, čo je veľkým rizikom pre spustenie lavín, informuje Horská záchranná služba (HZS).
Horskí záchranári z tohto dôvodu zvýšili lavínové nebezpečenstvo, a to až na najvyššiu úroveň. Vo vysokých polohách nad 1 600 metrov sa v Nízkych Tatrách vytvorilo VEĽKÉ lavínové nebezpečenstvo, t. j. 4. stupeň, uvádza HZS.
V ostatných pohoriach pretrváva ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň. V Malej Fatre, vzhľadom na výrazne menší úhrn zrážok, ostáva MIERNE lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň.
„Počas poslednej periódy sneženia pripadlo pomerne veľké množstvo nového snehu, ktorý na záveterných miestach vytvoril nestabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Obzvlášť nebezpečné sú miesta pod sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch najmä severných expozícii,“ opisuje aktuálny stav HZS.
Uvoľnenie lavíny na strmých svahoch je možné už pri malom dodatočnom zaťažení a lavínu môže podľa záchranárov uvoľniť aj jeden lyžiar. Očakáva sa aj výskyt samovoľných, prevažne prachových lavín z nového snehu, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy.
Všeobecne menej stabilné sú aj vetrom vytvorené vrstvy snehu z jednotlivých vĺn sneženia, a to najmä na severných expozíciach. V stredných polohách je sneh väčšinou prachový a voľný, v nižších polohách vlhký, píše sa v správe HZS.
Z uvedených dôvodov si treba dať dnes veľký pozor na horách, prípadne zvážiť cestu do hôr. Horská záchranná služba pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúča hlavne návštevníkom bez znalosti lavínovej problematiky a potrebnej výstroje.