Podľa NOAA sa fenomén El Niño veľmi rýchlo rozvíja a očakáva sa, že bude mierny až silný, čo výrazne ovplyvní počasie počas jesene a zimy 2023/2024. Tu sú prvé prognózy, aká bude zima v Európe.
Efekt El Niño už dlho fascinuje meteorológov a klimatológov pre svoj výrazný vplyv na globálne vzorce počasia. Počas posledných troch desaťročí bol tento klimatický jav predmetom intenzívneho skúmania, ktoré odhaľovalo jeho zložité spojenie s atmosférickými podmienkami.
El Niño je v skratke fenomén, ktorý výrazne ovplyvňuje klímu a spúšťa celý rad poveternostných anomálií na celom svete. Jeho účinky možno pociťovať takmer na každom kontinente, od veľkého sucha a horúčav až po rozsiahle záplavy a ničivé búrky.
Napríklad počas El Niño je tichomorský prúd často odklonený, čo vedie k zníženiu zrážok v západnej Južnej Amerike, suchám v Austrálii a zvýšeným zrážkam v niektorých častiach Spojených štátov.
Tým, že vzniká, rýchlo sa rozvíja a naberá na sile, výrazne ovplyvní počasie počas jesene a zimy na celej severnej pologuli vrátane Európy, informuje NOAA. Model ECMWF predpovedá taktiež silnú udalosť El Niño.
Keďže El Niño mení počasie globálne, sotva jeden kút sveta nepocíti jeho vplyv. Ale zmeny počasia vo vzdialenejších častiach sú menej predvídateľné. Je to preto, že miestne poveternostné systémy zohrávajú špecifickú úlohu, ako aj iné globálne faktory ovplyvňujúce počasie.
Aj napriek určitej neistote, vám predstavíme prvé predpovede na zimu 2023/2024 v Európe podľa prognóz NOAA. Zima by mala byť v Európe v dôsledku vplyvu El Niño teplotne nadpriemerná, pričom stredná Európa vrátane Slovenska by mala byť v rámci Európy dokonca najteplejšia v priemere.
Čo sa týka zrážok, tak tých bude v Európe menej, no práve v oblasti strednej Európy vrátane Slovenska sa očakáva nadpriemerné množstvo zrážok, a teda aj snehu počas zimných mesiacov.
Ide, samozrejme, o prvé hrubé modely, ktoré však naznačujú, že v dôsledku silného El Niña bude čakať Slovensko nadpriemerne teplá zima so zrážkami nad dlhodobým normálom.