K našej planéte mieri vesmírny objekt, ktorý sa v októbri s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým mini-mesiacom po dobu ôsmich mesiacov.
Objekt známy ako 2020 SO mieri k Zemi a od októbra zostane na obežnej dráhe našej planéty a stane sa mini-mesiacom. Na obežnej dráhe by mal zostať až do mája budúceho roka.
Zem môže „prijať“ takéto malé asteroidy, ktoré sa dostanú na obežnú dráhu našej planéty. Astronómovia ich nazývajú mini-mesiace. V týchto dňoch detekovali malý, neohrozujúci objekt smerujúci k Zemi, ktorý by podľa simulácií astronómov mohol byť uväznený v gravitácii planéty až osem mesiacov.
„Asteroid 2020 SO by mohol byť zachytený Zemou v období od októbra 2020 do mája 2021,“ potvrdil astronóm Tony Dunn.
Mini-mesiace sú často asteroidmi, ale objekt 2020 SO má vlastnosti, ktoré naznačujú, že zrejme ide o niečo iné. Rýchlosť tohto objektu je oveľa nižšia ako rýchlosť ktoréhokoľvek iného asteroidu. Priemerná vesmírna hornina sa pohybuje rýchlosťou od 11 do 72 km/s. Objekt 2020 SO má rýchlosť iba 0,6 km/s.
To vedie astronómov k domnienke, že zrejme ide o vesmírny odpad, presnejšie o časť rakety z kozmickej lode Surveyor 2, ktorá bola vyslaná na Mesiac v roku 1966. Odhadovaná veľkosť objektu je medzi 6,4 a 14 metrov, čo sa zhoduje s veľkosťou rakety, ktorá bola dlhá 12,68 metra.
Posledný mini-mesiac bol pritiahnutý našou Zemou začiatkom tohto roka. Vtedy obežná dráha planéty zachytila malý meteor s názvom 2020 CD3, ktorý dosahoval približne veľkosť automobilu.
Vesmírna hornina 2020 CD3 zostala na obežnej dráhe našej planéty asi tri mesiace.