Z českej Šumavy sa podarilo spozorovať nevšedný optický jav − fatamorgánu. Tento jav je bežnejší v púšti, ale vidieť ho je možné aj na horách.
Zo Šumavských hrebeňov boli v pondelok opäť pozorovateľné Alpy. Vynikajúcej dohľadnosti prialo vhodné počasie − vo výške prúdil suchý a teplý vzduch a v nižších polohách, naopak, prenikal na území Čiech chladnejší vzduch.
Okrem krásneho výhľadu zo Šumavy na Alpy vzdialené asi 230 km sa podarilo zachytiť aj čosi iné, a to unikátny jav − fatamorgánu.
Fatamorgána je optický jav, ktorý vzniká v dôsledku nerovnomerného ohrevu vzduchu nad zemou. Vytvoria sa vrstvy vzduchu rôznej teploty a s rôznym indexom lomu.
Na rozhraní týchto vrstiev potom môže dochádzať k úplnému odrazu svetla, čiže k zrkadleniu. Pr tomto jave však zrkadlenie často nie je 100 %-né, a môže pri ňom dochádzať k rôznym deformáciám vzniknutého obrazu.
Aj z tohto dôvodu je tento jav často laicky označovaný ako prelud, klamná predstava, vidina alebo zdanie a pod.
Fatamorgánu poznáme skôr v súvislosti s púštnymi oblasťami, ale objaviť sa môže aj na horách pri pozorovaní vzdialených hôr.
V tomto prípade išlo o tzv. vrchné zrkadlenie. To sa vyskytuje nad studenými povrchmi v súvislosti s výraznými výškovými teplotnými inverziami.
Pri pohľade z vrchu Pancier na rakúske Alpy sa tak objavil práve tento nevšedný optický jav, ktorý vytvoril deformovaný obraz v diaľke.
Obraz vrcholov hôr sa tak zobrazia znovu a niektoré z nich sú prevrátené, čím vzniknú zaujímavé obrazce zrkadlenie Álp, čiže fatamorgána.