Pretrvávajúce suchá, horúčavy a požiare zaťažujú lesy na celom svete. Klimatické zmeny menia ich schopnosť absorbovať uhlík. Výsledkom môže byť rozsiahle odumieranie stromov.
Počas klimatickej krízy veľké nádeje spočívajú v lesoch. Sú považované za najväčšie úložisko uhlíka na súši a majú aj chladiaci účinok na našu planétu.
Extrémne horúčavy, sucho a škodcovia ako podkôrny hmyz však čoraz viac ohrozujú krehkú lesnú populáciu. To, do čoho vkladáme nádej tak v dôsledku stresu z klimatických zmien môže vyhynúť.
Vedci z University of Utah (USA) a Technickej univerzity v Mníchove teraz po prvýkrát v histórii zhrnuli poznatky o vplyvoch globálneho otepľovania na lesy.
Pomocou rôznych globálnych modelov odhadli zníženie absorpcie CO2 lesmi do konca storočia. Problémom je aj strata konkrétnych druhov a tak zníženie biodiverzity prostredia.
Nakoniec použili satelitné údaje na analýzu pravdepodobnosti rozsiahleho odumierania lesov súvisiacej s klímou.
Štúdia odhalila vysoké klimatické riziko pre lesy v strednej a západnej Európe. Pravdepodobnosť rozsiahleho odumierania stromov je preto vysoká.
Postihnutý je najmä smrek, ktorý v nižších polohách za výrazne teplejších a suchších podmienok už neprežije. Smrekové lesy sú rozšírené aj u nás na Slovensku, preto je táto štúdia dôležitá aj pre nás.
Ďalším problémom je podkôrny hmyz. Silné búrky alebo zaťaženie snehom vyvracajú stromy a tie sú potom dokonalou živnou pôdou pre škodcov. Sucho a teplo sú zase ideálne na premnoženie chrobákov.