Dve nehody, dve obete, jeden deň. Takáto smutná je bilancia piatku 14. októbra vo Vysokých Tatrách. Práce záchranárov sťažovali aj poveternostné podmienky.
Horská záchranná služba na svojej stránke informuje o dvoch tragických nehodách, ku ktorým došlo vo Vysokých Tatrách v piatok popoludní. V oboch prípadoch išlo o mužov.
Prvý turista zomrel pri zostupe z Kežmarského štítu keď sa pošmykol a svoj pád už nedokázal zastaviť. Zrútil sa na stranu Skalnatej doliny.
Kolegovia, ktorí s ním boli, stratili s obeťou aj vizuálny kontakt. Záchranári Horskej záchrannej služby okamžite požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Tí po naložení kolegov z HZS smerovali do Skalnatej doliny. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, slabú viditeľnosť, boli záchranári vysadení pod stenou a začali pátrať po spadnutom turistovi.
Následne boli podobne priblížení ďalší dvaja záchranári. Telo turistu našli zakliesnené v žľabe spadajúcom do doliny, žiaľ pri páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom.Podľa dostupných informácií išlo o 58-ročného Slováka. Jeho bezvládne telo bolo transportované do Starého Smokovca, kde bolo odovzdané príslušníkom PZ SR a obhliadajúcemu lekárovi.
Záchranári ešte neskončili akciu v Skalnatej doline, už dostali oznámenie o ďalšom úraze. Aj ten sa nakoniec skončil tragicky.
Z Chaty pod Rysmi prišlo hlásenie o tom, že sa jedna osoba zrútila z Kohútika ku chate. Záchranári aj v tomto prípade požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá letecky transportovala dvoch záchranárov HZS k Žabím plesám.
Aj v tomto prípade zohralo svoju rolu nepriaznivé počasie. Záchranári preto nemohli letieť bližšie k zranenému, museli k nemu smerovať po vlastných.
Na mieste poskytli mužovi neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho aj za pomoci pracovníkov chaty pozemne transportovali na chatu. Tu sa jeho zdravotný stav zhoršil, až bola zahájená kardiopulmonálna resuscitácia, ktorá bola žiaľ neúspešná.
Aj tieto dve tragické udalosti, ku ktorým došlo krátko po sebe, dokazujú, že obozretnosti v horách nikdy nie je dosť. Zvlášť v týchto mesiacoch, keď sa podmienky menia z metra na meter.
Pripomenieme, že vo Vysokých Tatrách platí výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom. „Vo vysokých polohách (nad 1800 m n.m.) sa nachádza nesúvislá snehová pokrývka, ktorej hrúbka s nadmorskou výškou stúpa. V žľaboch, muldách a terénnych depresiách dosahuje naviaty sneh výšku viac ako 20cm,“ informuje web Horskej záchrannej služby.