Poškodenie Nord Stream 1 a 2 spôsobili detonácie. Vidieť ho až z vesmíru

Dominik Cenkner

Švédska strana v uplynulých dňoch podnikla kontrolu dvoch miest úniku zemného plynu z potrubí Nord Stream, ktorý spája Rusko s Európou. Výsledkom je posilnenie podozrení, že išlo o sabotáž.

„Môžeme konštatovať, že na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 vo švédskej výlučnej ekonomickej zóne došlo k detonáciám, ktoré viedli k rozsiahlemu poškodeniu plynovodov,“ vysvetlil Mats Ljungqvist, švédsky prokurátor vo svojom vyhlásení. Informuje o tom TASR.

Dodal, že „vyšetrovanie na mieste činu posilnilo podozrenie zo závažnej sabotáže“. Vo svojom vyhlásení Ljungqvist priniesol aj ďalšie informácie.

Podľa jeho slov boli na mieste činu zhromaždené dôkazy, ktoré budú predmetom skúmania. Bližšie podrobnosti prokurátor nezverejnil s odvolaním sa na dôvernosť vyšetrovania a citlivosť celej kauzy.

Všetky štyri úniky z potrubí plynovodov, ktoré boli objavené minulý týždeň v pondelok, sa nachádzajú v Baltskom mori pri dánskom ostrove Bornholm. Dva z únikov sa nachádzali vo švédskej výlučnej ekonomickej zóne a ďalšie dva v dánskej.

Únik plynu sledujú aj z vesmíru

Po neobvyklých seizmických poruchách v Baltskom mori sa minulý týždeň objavilo niekoľko trhlín v podmorských plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v blízkosti Dánska a Švédska. Ani jedným z plynovodov sa v čase výbuchov neprevádzkoval plyn, ale napriek tomu obsahovali natlakovaný metán - hlavnú zložku zemného plynu - ktorý vytryskol a vytvoril na morskej hladine široký pás bublín.

Vzhľadom na to, že nevysvetlené uvoľňovanie plynu vyvoláva vážne pochybnosti o vplyve incidentu na životné prostredie, bol na charakterizovanie úniku plynu, povolaný súbor doplnkových satelitov na pozorovanie Zeme s optickými a radarovými zobrazovacími prístrojmi.

Metán sa čiastočne rozpúšťa vo vode a neskôr sa uvoľňuje ako oxid uhličitý, nie je preto toxický. Je však druhým najrozšírenejším antropogénnym skleníkovým plynom v našej atmosfére spôsobujúcim klimatické zmeny.

Ako plyn pod tlakom unikal cez prasknuté potrubie a rýchlo sa pohyboval smerom k morskej hladine, veľkosť bublín plynu sa so znižovaním tlaku zväčšovala. Po dosiahnutí hladiny veľké plynové bubliny narušili morskú hladinu nad miestom prasknutia potrubia. Znaky bubliniek plynu na morskej hladine možno z vesmíru pozorovať niekoľkými spôsobmi.

Vzhľadom na pretrvávajúcu oblačnosť nad oblasťou bolo získavanie snímok z optických satelitov veľmi náročné. Snímky s vysokým rozlíšením zachytené družicami Pléiades Neo a Planet, ktoré sú súčasťou programu misií tretích strán ESA, ukázali narušenie morskej hladiny v rozsahu od 500 do 700 m.

Jedno z miest odkiaľ uniká plyn z pohľadu satelitu Planet, zdroj: esa.int
Jedno z miest odkiaľ uniká plyn z pohľadu satelitu Planet, zdroj: esa.int

O niekoľko dní neskôr bolo pozorované výrazné zmenšenie odhadovaného priemeru metánovej poruchy, keď sa plyn z potrubia vyprázdnil. Snímky zachytené družicou Copernicus Sentinel-2 a americkou misiou Landsat 8 to potvrdili.

ICEYE obrázok z 28. septembra, zdroj: esa.int
ICEYE obrázok z 28. septembra, zdroj: esa.int

Pripomeňme, že v Nord Streame 2 sa malo v čase poškodenia nachádzať 117 miliónov kubických metrov plynu. Ak by z plynovodu všetok unikol, znamenalo by to 54 miliónov ton metánu v ovzduší. Za celý rok 2020 pritom ľudia do ovzdušia vypustili 340 miliónov ton metánu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
2 °C / -8 °C
Dobroslav
Zajtra
Skoro jasno
6 °C / -4 °C
Kristína
Piatok
Skoro jasno
6 °C / -10 °C
Nataša
Sobota
Jasno
8 °C / -8 °C
Bohdana
Nedeľa
Jasno
8 °C / -5 °C
Drahomíra
Pondelok
Jasno
7 °C / -6 °C
Dalibor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd