Britskí vedci uvádzajú, že približne polovica stromov vysadených v rámci obnovy tropických a subtropických lesov odumiera. Zdôrazňujú, že aktívne zalesňovanie zohráva dôležitú úlohu pri obnove tohto ekosystému.
Výpočty výskumného centra pre ekológiu a hydrológiu UK ukazujú, že približne polovica stromov vysadených v rámci obnovy tropických a subtropických lesov do niekoľkých rokov po vysadení odumrie, uvádza sa v časopise Philosophical Transactions of the Royal Society B.
V štúdii sa skúmalo 176 lokalít v Ázii, kde boli lesy ovplyvnené ľudskou činnosťou. Tím výskumníkov zistil, že v priemere 18 % vysadených stromov odumrelo do piatich rokov a 44 % po piatich rokoch.
Šance na prežitie závisia od miesta vysadenia a druhu. V niektorých lokalitách môže prvých päť rokov prežiť až 80 % stromov, na iných podobné percento odumrie.
Obnova lesov je dôležitou súčasťou boja proti strate biodiverzity a zmene klímy. Lesy zachytávajú uhlík a vytvárajú prirodzené biotopy pre mnohé druhy.
Takmer 30 výskumných centier zistilo, že ak bola oblasť úplne odlesnená, jej opätovné zalesnenie bolo menej účinné v porovnaní s oblasťami, kde ešte zostali niektoré stromy.
Zaujímavé je, že stromy vysadené na miestach, kde ešte rastú staré dospelé stromy, mali približne o 20 % vyššiu pravdepodobnosť prežitia.
Vedci zdôrazňujú, že aktívne zalesňovanie umožňuje rýchlejšiu obnovu lesov. Lokality, na ktorých sa uskutočnilo aktívne zalesňovanie, sa obnovili rýchlejšie ako tie, na ktorých sa zalesňovanie neuskutočnilo.