Uplynulú noc sme nielen presúvali hodiny dozadu, ale taktiež očakávali možný výskyt polárnej žiary. Tú malo byť vidieť aj v našich zemepisných šírkach, zvlášť teda na severe Slovenska. Nakoniec sa tak ale nestalo.
Všetko to začalo ešte vo štvrtok večer, kedy došlo na Slnku k veľkej slnečnej erupcii. Slnko je totiž čoraz aktívnejšie, a to preto, že sa aktuálne nachádza vo svojom 11-ročnom cykle.
Pri nich sa budú slnečné erupcie neustále zvyšovať. Diať by sa tak malo približne až do rokov 2024-2025. Vráťme sa však späť k spomínanej štvrtkovej erupcii. Tá totiž patrila k tým silnejším a Slnko tak vyvrhlo oblak koronálnej plazmy, ktorý zamieril k zemi.
Nadšenci vesmíru či hviezdnej oblohy, začali na severný obzor, kde sa polárna žiara mala objaviť, pozerať už krátko po západe slnka. Prvotné odhady totiž hovorili, že nebeské divadlo by v menšej miere mohlo začať už po spomínanom západe slnka.
Lenže predikcie hovorili aj o tom, že aj keď sa polárna žiara v našich končinách vyskytne, bude ju možné pozorovať len v horských oblastiach, a to na miestach, ktoré nie sú znečistené svetelným smogom. Práve svetelný smog bol tým „javom“, ktorý množstvo ľudí v uplynulú noc zachytilo v domnení, že ide o polárnu žiaru.
S pribúdajúcim časom klesala aj nádej na pozorovanie polárnej žiary. Po polnoci totiž vychádzal Mesiac, ktorý je síce v týchto dňoch v poslednej štvrti, ale aj napriek tomu dokáže nočnú oblohu poriadne rozžiariť.
Oči všetkých sa tak začínali obracať na sondu ACE, ktorá je od Zeme vzdialená 1,5 milióna kilometrov a je pre nás mimoriadne dôležitá.
Táto sonda monitoruje rýchlosť slnečného vetra a ďalších podstatných parametrov pričom je prvou, ktorá nás na Zemi informuje, že sa blíži oblak koronálnej hmoty, ktorý môže vyvolať geomagnetickú búrku a polárnu žiaru.
Akonáhle dorazí tento oblak k sonde, tak za zhruba 30-60 minút začne dochádzať ku geomagnetickej búrke a k vzniku polárnej žiary.
Na prelome soboty a nedele, teda okolo polnoci, už sociálnymi sieťami kolovali krásne zábery polárnej žiary, ktorú však pozerali obyvatelia severských krajín. A to v Škandinávii, Škótsku, Grónsku, na Islande, či v Rusku.
S príchodom Mesiaca na nočnú oblohu už bolo takmer isté, že z nebeského divadla v našich končinách nakoniec nič nebude.
Zaujímavé sú informácie z webu spaceweather.com, podľa ktorého včerajšia polárna žiara, ktorú sledovali na severe Európy, nie je výsledkom štvrtkovej slnečnej erupcie.
Podľa nich náhle zvýšenie aktivity spôsobil akýsi predvoj v podobe slabšieho oblaku častíc, ktorý nás len čiastočne zasiahol. Hlavný prúd častíc, ktorý sa uvoľnil vo štvrtok 28. októbra je tak vraj ešte stále na ceste a mohol by doraziť dnes.
Či sa tak stane budeme sledovať a samozrejme vás o tom aj informovať. Nateraz vám môžu spraviť radosť aspoň vydarené zábery zo spomínaných severských krajín, ktoré nájdete v našej galérii.
AKTUALIZÁCIA 31.10.2021 o 18:12 h - Vysokoenergetické častice nakoniec dorazili k našej planéte, no všetky predpovede a predpoklady nevyšli. Koronálna hmota dorazila asi o 10:15, pričom solárny vietor sa zvýšil na 450 km/s, čo je oveľa menej ako sa očakávalo. Kp-index sa tak zvýšil na hodnotu 5, pričom sa očakávala hodnota aspoň 7. Vtedy by bolo možné pozorovať polárnu žiaru aj na Slovensku.
Došlo tak k najviac negatívnemu scenáru. Oblak koronálnych častíc zasiahol našu planétu len okrajovo a súčasne prišiel s oneskorením, kedy na naše strane pologule panoval slnečný svit. Na polárnu žiaru pozorovateľnú zo Slovenska si tak budeme musieť ešte počkať.