Tretina Američanov. Presne toľko obyvateľov zápasí s extrémnym vyčíňaním počasia v USA. Ide približne o 200 miliónov ľudí. Stúpajú aj čísla obetí.
Až 200 miliónov zasiahnutých obyvateľov, 1,5 milióna bez elektrickej energie cez 5 600 zrušených letov a doposiaľ 12 obetí. Takáto je aktuálna bilancia extrémneho počasia, ktoré zasiahlo mnohé oblasti Severnej Ameriky.
Snehová fujavica a mráz paralyzujú Spojené štáty a Kanadu. Zlé počasie panuje v dĺžke cez 3 200 km, a to od Texasu po Quebec.
Rapídna cyklogenéza, keď atmosférický tlak prudko klesá, priniesol blizzard (druh silného a studeného vetra sprevádzaného silným snežením, najmä v Severnej Amerike) k Veľkým jazerám na hranici USA a Kanady.
V Kanade znášali ťarchu arktického počasia provincie Ontario a Quebec, kde státisíce ľudí ostali bez prúdu. Na väčšine zvyšku krajiny, od Britskej Kolumbie po Newfoundland, platili extrémne mrazy a varovania pred blizzardom.
Les images du #blizzard à #Buffalo dans l’État de #NewYork sont totalement folles 🤯😱#WinterStorm#USA
— Antoine Llorca (@antoinellorca) December 24, 2022
(📹 : @ReedTimmerAccu)pic.twitter.com/TeIOhB4yJw
Americká Národná meteorologická služba (NWS) uviedla, že jej piatková mapa „zobrazuje jeden z najväčších rozsahov výstrah a odporúčaní týkajúcich sa zimného počasia v histórii“.
Na mnohých miestach klesala teplota hlboko pod bod mrazu. Napr. v Elk Parku v Montane, klesla teplota až na -45 °C.
Husté sneženie zasiahlo aj Južnú Dakotu. Tamojší pôvodní obyvatelia museli páliť oblečenie, aby sa zohriali po tom, čo im došlo palivo.
Výraznejšie sneženie zasiahlo aj Pensylvániu a Michigan. V Buffale v štáte New York spadlo miestami okolo 30 cm snehu. Pobrežné záplavy boli zaznamenané v Novom Anglicku, New Yorku a New Jersey.
Počet obetí súvisiacich s extrémnym vyčíňaním počasia v USA už stúpol na 12. Situácia sa má pritom v priebehu nasledujúcich hodín ešte zhoršiť, nakoľko silné mrazy sa očakávajú už aj na východe Spojených štátov.
Extrémne mínusové teploty na rade miest prepísali aj niekoľko rekordov. Prinášame vám niekoľko príkladov.
V Denveri v Colorade klesla vo štvrtok teplota na -31,1 °C, čo je najnižšia hodnota od 90. rokov minulého storočia. Jeden z obyvateľov, 34-ročný Craig McBrierty, ktorý pochádza zo Škótska, ale teraz žije v Denveri, povedal pre BBC, že je „chladnejšie, ako som kedy zažil“.
Wichita v Kansase zaznamenala najnižšiu teplotu od roku 2000. Teplomer tam ukazoval -35,6 °C.
V Nashville v štáte Tennessee klesli teploty pod nulu prvýkrát za posledných 26 rokov. Casper, Wyoming, zaznamenal v utorok nové rekordné minimum, a to -41,1 °C.
Na záver len pripomíname, že situáciu sledujeme v online prenose TU.