Minulý týždeň vybuchla v Karibiku sopka, ktorá spôsobila katastrofu na ostrove Svätý Vincent. Sopka aj naďalej chŕli popol a nebezpečné plyny, ktoré sa teraz šíria po svete.
K pozoruhodnej erupcii sopky La Soufriere na francúzskom ostrove došlo na konci minulého týždňa. Už ako sa sopka zobúdzala bolo jasné, že je zle. Naposledy sa totiž prebudila pred polstoročím.
Miestne úrady preto okamžite začali s evakuáciou. Evakuovali z ostrova desiatky tisíc ľudí a tí, ktorí zostali teraz hľadajú zdroj obživy a pitnú vodu.
Popol zo sopky totiž kontaminoval pôdu a zdroje pitnej vody. Oblasti pokryla až 20 cm vrstva popola. Viac sa dočítate TU.
Sopka sa však začína prejavovať na celom svete. Blízke oblasti síce pokryl popol, ale pre svet môžu byť problémy plyny, ktoré sopka produkuje. Problémom predstavuje predovšetkým bezfarebný oxid siričitý.
Ten má totiž pre klímu chladiaci účinok. Mrak oxidu siričitého sa začal šíriť o celom svete. Zaznamenala to družica Copernicus Sentinel5p, ktoré tento plyn zaevidovala nad Atlantikom, v Afrike, či na Blízkom východe. Emisie oxidu siričitého sa dostali až do Indie.
Sopečný popol v atmosfére môže skomplikovať leteckú premávku, no samotný oxid siričitý môže mať vplyv aj na klímu.
Podľa predikcií by sa oxid siričitý mal po svete aj naďalej šíriť. Ak sa sopka upokojí, nemalo by to mať výrazný vplyv na podnebie na našej planéte.
Avšak v prípade, že by sopka aj naďalej vypúšťala do atmosféry emisie oxidu siričitého, tak sa môže zopakovať scenár z roku 1991, keď sa vplyvom emisií zo sopky Pinatubo znížila priemerná globálna teplota na Zemi.