Nad Slovensko sa opäť dostáva prach pôvodnom z africkej Sahary a tentoraz bude v atmosfére nad naším územím o čosi dlhšie. Na čo sa treba pripraviť?
Vo vzduchu sa opäť nachádzajú čiastočky saharského prachu, ktorý nad naše územie dorazili z afrického kontinentu cez juhozápadnú Európu. Saharský prach dorazil do našej oblasti dnes okolo obedňajších hodín a zotrvá o čosi dlhšie než zvyčajne.
Keďže sa v našej oblasti nebudú vyskytovať výraznejšie zrážky, saharský prach sa bude udržiavať v atmosfére a nebude tak výrazne špiniť autá, okná či terasy.
Prehánky sa však môžu miestami vyskytnúť v utorok na severe nášho územia, kde spolu so zrážkami bude padať aj prach, a v najvyšších vrcholoch Tatier môže prach padať spolu so snehom.
Zaťaženie atmosféry saharským prachom bude najväčšie práve v utorok, kedy sa bude nad územím Slovenska nachádzať okolo 116 miligramov prachu na meter štvorcový.
Od stredy bude koncentrácia prachu nad Slovenskom o nižšia a s menšími prerušeniami zotrvá nad naším územím až do piatku.
To, že saharský prach sa nachádza nad naším územím, môžeme zbadať zmenou sfarbenia oblohy. Najlepšie ho bude vidieť počas ranných hodín, kedy bude mať obloha žltkastý až hnedastý nádych.
Počas jasného dňa nebude obloha modrá, ale skôr belšia až sivastá, a kvôli prítomnosti častíc prachu sa zníži aj horizontálna dohľadnosť.
Častice vo vzduchu majú vplyv aj na kvalitu ovzdušia a aj pre ľudské zdravie, keďže malé častice môžeme vdýchnuť. Obmedziť pobyt v exteriéri by preto mali najmä chronickí ľudia s dýchacími problémami, ktorým sa môže v týchto dňoch priťažiť.
Zdravým ľuďom by krátkodobé vystavenie sa čiastočkám saharského prachu nemalo nijak výraznejšie uškodiť.