La Niña by mohla priniesť do Európy chladnejšiu zimu, ukazuje nový výskum prognostikov z Číny. Podľa nich môže byť zima v strednej Európe, teda aj na Slovensku, o niečo chladnejšia, než sa pôvodne očakávalo.
Výskumníci v Číne skúmali vplyv fenoménu La Niña na počasie v Európe a Ázii prostredníctvom analýzy klimatických modelov a historických údajov.
La Niña, anomália chladného počasia v Pacifiku, ktorá formuje atmosférické podmienky v rôznych častiach sveta, pretrváva už tretí rok po sebe.
Jej náprotivkom je fenomén El Niño. Aj napriek veľkej vzdialenosti medzi Európou a Tichým oceánom majú tieto fenomény veľký vplyv na formovania počasia v Európe.
Nová štúdia vedcov z Čínskej akadémie vied a Univerzity Fudan, publikovaná v odbornom časopise Advances in Atmospheric Sciences, prišla s informáciou, že zima by mohla byť v stredných polohách Európy o niečo chladnejšia, než sa očakávalo.
Autori štúdie určili predpoveď teploty vzduchu na povrchu zeme a úhrnov zrážok pomocou štyroch rôznych modelov atmosférickej cirkulácie. Na zvýšenie presnosti vypočítali aj plánované anomálie v porovnaní s priemerom rokov 2002 až 2021.
Severná pologuľa často zažíva prílev mrazivého vzduchu a intenzívnejšie sneženie počas zimy, keď je v dominancii práve fenomén La Niña. Takmer všetky svetové klimatické modely však predpovedali, že zima v Európe a Ázii prinesie relatívne vysoké teploty, ktoré budú mierne nadpriemerné.
Autori štúdie uvádzajú, že stredné zemepisné šírky Európy a Ázie by predsa len v dôsledku La Niña mohli zažiť podpriemerné teploty počas zimných mesiacov, čo dáva šancu na tuhšiu zimu alebo aspoň pár chladnejších období v najbližších mesiacoch.
Na druhej strane čínski odborníci dodávajú, že globálne otepľovanie je veľmi významným faktorom výsledkov, ktorý výrazne zmierňuje vplyv fenoménu La Niña a oslabuje ho.