Počas tohto roka sme zaznamenali niekoľko sklamaní, čo sa týka komét a ich viditeľnosti voľným okom. Kométy Atlas a Swan sa rozpadli, no teraz dorazila kométa Neowise. Tá je nad ránom už viditeľná voľným okom.
Rok 2020 bol z hľadiska pozorovania komét veľmi optimistický. Kométy Atlas aj Swan, ktoré mali byť viditeľné voľným okom aj počas dňa, nezvládli prelet okolo Slnka a rozpadli sa.
Ani jedna z týchto komét tak svojím jasným chvostom nerozjasnila nočnú ani dennú oblohu. Napriek tomu sa ale môžeme tešiť.
Ďalšia kométa s názvom Neowise sa momentálne približuje k Slnku a už počas týchto dní sme ju mohli pozorovať nad severovýchodným obzorom, v skorých ranných hodinách, ako malú svetlú bodku.
Kométa sa čoskoro objaví aj na nočnej oblohe. Síce môžeme kométu pozorovať už v týchto dňoch, ideálne podmienky budú v druhej polovici mesiaca.
Začiatkom mesiaca sa bude nachádzať v súhvezdí Povozníka, postupne sa bude presúvať do oblasti súhvezdia Veľkej Medvedice. Počas noci tak bude jasným objektom, ktorý budeme môcť pozorovať aj z nášho územia, ešte lepšie ako doteraz.
Kométu budeme môcť pozorovať najlepšie v druhej polovici noci, približne o pol 3 hodine ráno. Pozrite si, ako ju pozorovať, na náčrte od astrofotografa Petra Horálka.
Pod článkom nájdete aj fotografie nášho čitateľa Jozefa Dovičina, ktorému sa kométu podarilo odfotiť v nedeľu 5. júla v ranných hodinách.